Run Flat – opony w które warto zainwestować?

Dla kierowców
opony run flat

Na rynku dostępne są różne rodzaje opon samochodowych. Wśród nich są tzw. opony Run Flat. Wielu kierowcom nic ta nazwa jednak nie mówi. A to niedobrze, bo to opony, nad którymi warto się zastanowić przed zakupem nowego kompletu.

Opony Run Flat to rodzaj specjalnie wzmacnianych opon, które umożliwiają jazdę samochodem nawet przez kilkadziesiąt kilometrów po ich przebiciu. Dlatego też może być to idealny wybór dla kierowców zawodowych lub tych, którzy często wyjeżdżają w długie trasy.

Czym są opony Run Flat?

Jak wspomniano, opony Run Flat to opony, które umożliwiają dalszą jazdę po ich przebiciu. Przejechać można nawet odcinek 80 km z prędkością 80 km/h. Z opon Run Flat korzystać można zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Opony zimowe są nieco twardsze co może negatywnie wpływać na komfort jazdy. Jednak w sezonie zimowym są niezwykle przydatne. Zwłaszcza na zaśnieżonych drogach, na których nie widać wielu przeszkód, które po najechaniu mogłoby przebić oponę. Co ważne, zmiana opon Run Flat nie może być przeprowadzona przez zwykły zakład wulkanizacyjny. W tym celu udać należy się do wyspecjalizowanego serwisu. Zakład wulkanizacyjny musi być bowiem wyposażony w specjalne maszyny umożliwiające precyzyjną wymianę opon Run Flat.

Rodzaje opon Run Flat

Na rynku dostępne są dwa rodzaje opon Run Flat. Są to opony o wzmocnionej konstrukcji oraz opony z pierścieniem nośnym. Opony o wzmocnionej konstrukcji wyposażone są w gumową wkładkę w bocznych ścianach. Pełni ona rolę amortyzującą w przypadku przebicia opony i spadku ciśnienia. Dodatkowo ten model opon posiada umocnione stopki, dzięki czemu przebicie opony jest niemal niezauważalne. Drugim rodzajem opon Run Flat są opony z pierścieniem nośnym. Umożliwia on zapadnięcie się karkasu, co zapewnia odpowiedni kontakt bieżnika z podłożem.

Inwestycja w opony Run Flat – czy warto?

Opony Run Flat mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo. W momencie nagłego przebicia opony kierowca nie traci panowania nad autem. Jest to również rozwiązanie wygodne. W przypadku przebicia opony nie ma konieczności jej natychmiastowej wymiany na miejscu. Spokojnie dojechać można do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego. To również dodatkowe miejsce w bagażniku. Przy oponach Run Flat po prostu często nie trzeba wozić ze sobą koła zapasowego. Nawet przy przebitej oponie może być ono niepotrzebne. Dojechać będzie można spokojnie do miejsca docelowego. Dodać można również fakt, iż opony Run Flat są znacznie bardziej odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z tradycyjnymi oponami. Nie bez znaczenia jest zatem to, że opony Run Flat coraz częściej montowane są w autach klasy premium.

Użytkowanie opon Run Flat

Jak zatem widać, dużo zalet przemawia za inwestycją w opony Run Flat. Ważne jest jednak, aby takie opony prawidłowo użytkować. Aby z opon Run Flat mógł być rzeczywisty pożytek, auto musi być wyposażone w prawidłowo działające czujniki ciśnienia powietrza w kołach. W przeciwnym razie kierowca nie będzie miał świadomości, że z opon dzieje się coś nie tak. Samochody do opon Run Flat muszą być także odpowiednio dostosowane. Elementy zawieszenia oraz systemy wspomagania muszą być przystosowane do współpracy z tego typu oponami. A co w przypadku przebicia opony? Jak wspomniano, przejechać można dystans nawet 80 km. Dobrze jednak jest dopompować przebitą oponą po znacznym spadku ciśnienia. Można to zrobić na najbliższej stacji benzynowej. Dzięki temu uniknie się trwałego uszkodzenia opony. Wiedzieć trzeba również, że opon Run Flat nie powinno się naprawiać. Oczywiście można to zrobić, jednak przy kolejnym przebiciu zasięg, który będzie można na niej pokonać będzie znacznie krótszy.

WarszawaKrakówŁódźPoznańGdańsk
SzczecinBydgoszczLublinBiałystokKatowice
GdyniaCzęstochowaRadomSosnowiecToruń
KielceRzeszówOpoleKaliszZabrze
Zielona GóraGliwiceOlsztynBielsko-BiałaTychy