Spis treści
Chcesz usunąć wgniotki w karoserii swojego auta? Chcesz usunąć wgniotki i wgniecenia na masce i zderzakach? Chcesz usunąć wgniotki po gradobiciu w dachu samochodu? Opiszemy metody napraw karoserii, jakie są obecnie stosowane. Pomożemy Ci też znaleźć warsztat w Twojej okolicy.
Wgniecenia karoserii-skąd się biorą?
Jest wiele przyczyn, które mogą spowodować wgniecenia na karoserii Twojego auta. Nie dziw się, że wgniecenia powstają tak łatwo. Blacha, która pokrywa Twój samochód jest bardzo cieniutka.
Pamiętaj również o tym, że wiele zewnętrznych elementów karoserii wyprodukowanych jest z tworzywa sztucznego. Na pewno są to zderzaki i obudowy lusterek bocznych. W niektórych autach (na przykład francuskich) z tworzywa produkowane są maski i tylne klapy.
Powróćmy do głównego tematu. Skąd się biorą wgniotki?
• Powstają w trakcie wypadków i kolizji.
• Są skutkiem nieostrożności-czasami wystarczy uderzyć w drzwi auta wózkiem z supermarketu, żeby te drzwi wgnieść.
• Powstają na skutek opadów gradu, a czasami ich powodem może być duża i twarda szyszka.
• Są wynikiem uderzeń kamieni. Miniaturowe kamienie bardzo często są powodem wgiotek w przedniej części maski auta.
• Są wynikiem zbyt silnego naciskania dłońmi. Tak, to prawda. Niewłaściwe zamykanie przedniej maski, dopychanie jej dłońmi, też może być powodem powstania wgniotek.
Metody naprawy wgnieceń i wgniotek
Metoda PDR-wyciąganie wgniotek bez lakierowania i szpachlowania
• Można ją stosować wtedy, gdy nie doszło do rozerwania metalu, a także wtedy, gdy powłoka lakiernicza nie uległa jakimkolwiek uszkodzeniom.
• W przypadku uszkodzenia powłoki lakierniczej metoda PDR może być stosowana jako pomocnicza, przed szpachlowaniem i malowaniem,
• Jak przebiega metoda PDR? Najpierw blacharz dokonuje dokładnej inspekcji uszkodzenia, korzystając z bardzo mocnej lampy. Następnie dokładnie czyści miejsce uszkodzenia, myjąc je, odtłuszczając i susząc. Następny etap to dobranie odpowiedniego „grzybka” (adapteru z tworzywa), który jest przyklejany w środku wgniecenia. Grzybek jest przyklejany za pomocą kleju termotopliwego. Po wyschnięciu kleju, blacharz wyciąga wgniecenie w odpowiednim kierunku, za pomocą specjalnego narzędzia hydraulicznego albo innego popularnie zwanego pullerem. Następnie jeśli to konieczne, blacharz stosuje coraz mniejsze „grzybki”, żeby wyciągnąć wszystkie pozostałe, małe uszkodzenia. Po zakończonym wyciąganiu blacharz usuwa ślady kleju stosując do tego specjalny płyn.
Poniższe uszkodzenie (wgniecenie) nad przednim kołem powinno się usunąć za pomocą metody PDR oraz prostowania od wewnątrz.
Prostowanie wgniotek od wewnątrz
• Można ją stosować wtedy, gdy nie doszło do przerwania metalu i do uszkodzenia powłoki lakierniczej. Metoda może być zastosowana wtedy, gdy blacharz ma dostęp do wewnętrznej strony danej części. Może to zatem wymagać demontażu boczków drzwi, jeśli wgniecenia są w drzwiach samochodu albo podsufitki, jeśli wgniecenia są w dachu (np. po gradobiciu).
• W tym przypadku blacharz stosuje różne młoteczki, w tym młoteczki bezwładnościowe, aby wyprostować wgniecenie od środka.
• Metoda PDR i metoda prostowania wgniotek od wewnątrz mogą być stosowane równocześnie w przypadku większego wgniecenia.
Szpachlowanie i malowanie
• Standardowa metoda naprawy wgniecenia, która jest konieczna, gdy lakier został uszkodzony lub rozerwany.
• W przypadku tej metody można również zastosować na początek metodę PDR lub metodę prostowania wgniotek od wewnątrz, aby zmniejszyć ilość prac.
• Miejsce uszkodzenia jest czyszczone, a następnie pokrywane środkiem przeciwkorozyjnym.
• Blacharz nakłada kilka warstw szpachli.
• Gdy miejsce naprawy jest już całkowicie wypełnione, blacharz poleruje szpachlę, aż do uzyskania efektu pełnej gładkości.
• Kolejny krok to lakierowanie. Trwa ono kilkanaście godzin. Najpierw nakładany jest podkład, potem lakier bazowy, a na to lakier bezbarwny. Konieczne może być zastosowanie blendera, specjalnego lakieru, który niweluje różnice kolorystyczne pomiędzy nowym lakierem a starym, jaki pozostał na aucie. Ostatni krok to polerowanie lakieru bezbarwnego, aby zapewnić efekt lustra.
Poniższe uszkodzenie nie kwalifikuje auta do naprawy metodą PDR. Doszło do wgniecenia, uszkodzenia lakieru i lekkiego rozerwania blachy.
Naprawa rozerwanego elementu, szpachlowanie i malowanie
• Trzeba ją stosować wtedy, gdy we wgniotce pojawiła się dziura. Można ją zaspawać albo zastosować wypełnienie z włókna szklanego i żywicy.
• Dalej naprawa przebiega jak w poprzednim akapicie, czyli szpachlowanie i malowanie.
Naprawa rozerwanego elementu w przypadku części wykonanej z aluminium
• W tym przypadku niezbędna jest wymiana całego elementu nadwozia.
Auto na zdjęciu poniżej ma szereg uszkodzeń po gradobiciu. Wszystkie widoczne kwalifikują się do usunięcia metodą PDR.
Ile kosztuje naprawa wgniotki?
Naprawa małej wgniotki metodą PDR (wyciąganie od zewnątrz) kosztuje ok. 200 złotych.
Wypychanie malej gniotki jest droższe, może kosztować ok. 300-400 złotych, ze względu na konieczność demontażu innych elementów.
Naprawa wgniecionych mocno drzwi, które trzeba szpachlować i malować, może kosztować od 500 do 1000 złotych, w zależności od uszkodzenia. Czasami bardziej opłacalny może być zakup używanych drzwi z demontażu.
Jak znaleźć warsztat do naprawy wgniotek?
Nie musisz przeszukać całego internetu, aby znaleźć dobry warsztat, gdzie specjaliści naprawią wgniotki w Twoim samochodzie. Skorzystaj z naszej pomocy. FIX MY CAR zawsze pomoże Ci rozpoznać przyczynę awarii, jej powody, a także pomoże Ci znaleźć odpowiedni warsztat samochodowy w Twojej okolicy.
Skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wpisz w niej „usuwanie wgniotek” a następnie nazwę swojej miejscowości. W ciągu kilku chwil otrzymasz listę dobrych warsztatów w swojej okolicy, gdzie specjaliści naprawią wgniotki w Twoim aucie.