fotoradar

Po jakim czasie przedawnia się mandat?

Żaden kierowca nie chce dostać mandatu. Tym bardziej, że obecnie mandaty są bardzo wysokie. Niestety, czasami trzeba ponieść wysokie koszty mandatu za zbyt szybką jazdę, nieostrożną jazdę, udział w kolizji albo parkowanie w niedozwolonym miejscu. Czy można liczyć na to, że mandat ulegnie przedawnieniu? Czy lepiej jak najszybciej zapłacić mandat? Odpowiedź w naszym artykule.

Mandat możesz otrzymać na kilka sposobów. Może Cię zaskoczyć nieprzyjemny list w skrzynce pocztowej, w którym będzie znajdować się zdjęcie Twojego pojazdu, z widocznym numerem rejestracyjnym, Tobą za kierownicą, a także miejscem, w którym „złapał Cię” fotoradar stacjonarny albo przenośny.
Mandat możesz znaleźć za wycieraczką swojego zaparkowanego samochodu, jeśli zaparkujesz auto w strefie płatnego parkowania i nie dokonasz odpowiedniej opłaty.
Możesz również dostać mandat pocztą. Np. Straż Miejska może przysłać Ci list polecony, na którym znajdziesz zdjęcie swojego auta, stojącego w niedozwolonym miejscu (np. parkującego na trawniku, albo miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych).
Możesz również otrzymać mandat od Policjanta, który był świadkiem Twojego nieodpowiedniego zachowania na drodze. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, nawet na pustej, wiejskiej drodze? Jazda ze zbyt dużą prędkością? Jeśli jedzie za Tobą radiowóz, wszystko jest nagrane. Policja dokona zatrzymania i wręczy Ci mandat.
Możesz otrzymać też mandat, jeśli jesteś sprawcą kolizji albo wypadku. Policjant albo Inspektor Inspekcji Ruchu Drogowego może też wypisać mandat, jeśli samochód ma wyraźne uszkodzenia, albo nie ma aktualnych badań technicznych.

Rodzaje mandatów – jak trzeba je opłacić?

Istnieje kilka rodzajów mandatów. To:
• Mandat gotówkowy – wręczany przez Policjanta, Strażnika Miejskiego, albo Inspektora Inspekcji Ruchu Drogowego, jeśli zostaniesz zatrzymany na tzw. gorącym uczynku. Mandat taki wręcza się osobom, które nie mają stałego miejsca zamieszkania, albo turystom zagranicznym. Mandat gotówkowy może też wybrać obywatel Polski, ze stałym zameldowaniem, jeśli chce go od razu zapłacić.
• Najczęściej wręczanym mandatem jest mandat kredytowy. Taki mandat może wręczyć Policjant, Inspektor Inspekcji Ruchu Drogowego albo taki mandat można otrzymać pocztą (np. za przekroczenie prędkości przy pomiarze z fotoradaru, gdy kierowca otrzyma zdjęcie auta i siebie, siedzącego za kierownicą). Ustawowy termin na zapłatę mandatu to 7 albo 14 dni.
• Jest też mandat zaoczny. Przykład? Zaparkowałeś/aś w strefie płatnego parkowania bez uiszczenia opłaty. Albo zaparkowałeś auto w niewłaściwym miejscu, a zostało to udokumentowane przez Policjanta albo strażnika miejskiego. Wykroczenie jest dokumentowane, a Ty, jako kierowca, otrzymujesz mandat pocztą, z terminem zapłaty (do 7 lub 14 dni) od daty doręczenia.

Warto pamiętać, że kierowca ma zawsze prawo odmówić przyjęcia mandatu. Wówczas sprawa zostanie rozstrzygnięta przez Sąd.

No machine-readable author provided. Piotrus assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Kiedy następuje przedawnienie mandatu?

W internecie można znaleźć różnego rodzaju „porady”, które rzekomo pozwalają uniknąć konieczności płacenia mandatu. Na przykład nieodbieranie listów poleconych przez długi czas. To wszystko są jednak tylko fantazje osób, które piszą tego typu „poradniki”.

Na początek spójrzmy, po jakim czasie dochodzi do przedawnienia mandatu.
• Mandat przedawnia się, jeśli od daty uprawomocnienia lub rozstrzygnięcia upłynęły 3 lata.

Czym jest uprawomocnienie mandatu?
Mandat gotówkowy lub kredytowany (na 7 lub 14 dni) staje się prawomocny, gdy kierowca kwituje jego odbiór.
Mandat zaoczny staje się prawomocny wtedy, gdy kierowca go zapłaci.

I teraz odpowiedź na najważniejsze pytanie. Czy kierowca może nie zapłacić mandatu i czekać, aż on się przedawni? Przypominamy – czas na przedawnienie się mandatu to 3 lata.

Nie. Trzeba wziąć pod uwagę, że odpowiednie służby (Policja itd.) zaczną ściągać należność na drodze egzekucji. To może oznaczać, że na konto kierowcy wejście komornik i pobierze zaległą sumę mandatu. Właściwy organ może dochodzić swoich należności do 3 lat. Oczywiście, że przez ten czas do kwoty mandatu będą doliczane odsetki. Kierowca może też zostać dodatkowo ukarany kosztami postępowania egzekucyjnego.
Naszym zdaniem, ukrywanie się przed koniecznością zapłaty mandatu i czekanie na to, aż mandat się przedawni, nie ma jakiegokolwiek sensu. Niestety, trzeba zapłacić mandat.

A co z mandatem zaocznym? Jak wspomnieliśmy wcześniej, staje się on prawomocny w chwili zapłaty. Czyli – jeśli się go nie zapłaci, to nigdy nie stanie się prawomocny?
Niestety, nie.
Tutaj znów kierowca może zostać wezwany do Sądu, w okresie do roku czas od popełnienia wykroczenia.

W zeszłym roku NIK informował o tym, że niemal połowa mandatów drogowych jest ignorowana przez kierowców, a zaległości wynoszą kilkaset milionów złotych. Każdego roku przedawnia się do 100 mln złotych z tytułu niezapłaconych mandatów. Czy jednak warto ryzykować starcie z Urzędem Skarbowym, Sądem, albo komornikiem? Czy warto ryzykować zablokowanie konta, albo zablokowanie zwrotu z podatku? Jest wiele sposobów ściągnięcia długu. A służby państwowe są w tym, niestety, mistrzami.

Nie licz na przedawnienie mandatu – unikaj mandatów

Zamiast martwić się, jak zapłacić mandat – unikaj sytuacji, w których możesz ten mandat dostać.

FIX MY CAR radzi:
• Jedź spokojnie, nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości w mieście i na drogach poza miastem.
• Korzystaj z dobrej nawigacji GPS z aktualną mapą fotoradarów, która będzie Cię ostrzegać przed możliwością przekroczenia prędkości.
• Nie parkuj na siłę, jeśli brakuje miejsc w centrum. Nie parkuj na trawniku. Zostaw auto z dala od centrum. Dojdź do centrum lub dojedź komunikacją miejską.
• Utrzymuj samochód w odpowiednim stanie technicznym.

...

...