Płukanie silnika – dlaczego warto je stosować? Ile kosztuje i jak przebiega?

Płukanie silnika to dodatkowa czynność serwisowa, która pozytywnie wpływa na trwałość silnika. Płukanie silnika można przeprowadzić samodzielnie, przed wymianą oleju. Do tego celu służy płukanka do silnika. Jak zastosować płukankę do silnika? Jak przeprowadzić płukanie silnika samodzielnie, albo w warsztacie? Odpowiedź w naszym artykule.

Płukanie silnika ma bardzo wielu zwolenników. Ale są też przeciwnicy. Wśród nich często znajdują się nawet… mechanicy. Dlaczego? Bo ich zdaniem usunięcie zanieczyszczeń z silnika może spowodować jego rozszczelnienie.
Naszym zdaniem są to po prostu wierutne bzdury. Zanieczyszczenia w silniku są niepożądane i trzeba je usuwać.

Co ciekawe, płukanie silnika to nie jest wcale nowa technologia. Obecnie kierowcy mają możliwość korzystania z nowoczesnych preparatów (znanych jako płukanki silnika). W dodatku są to preparaty łatwe w użyciu.
Dawniej, na przykład za czasów PRL, kierowcy też płukali silniki. Ale stosowali do tego celu przede wszystkim naftę.

Zanieczyszczenia w silniku – skąd się biorą?

Zanieczyszczenia, które osadzają się w silniku, są efektem ubocznym procesów spalania mieszanki paliwowo – powietrznej, spalania oleju silnikowego a także reakcji chemicznych.
Wewnątrz silnika osadzają się zanieczyszczenia niskotemperaturowe (osady, laki, itd.) a także wysokotemperaturowe. Najgroźniejsze z nich to nagary.

Nagar to twardy osad węglowy, który powstaje z niedopalonych resztek paliwa oraz oleju silnikowego. Nagar może uszkodzić tłoki (zwłaszcza ich denka), ścianki cylindrów oraz turbosprężarki. Może doprowadzić do samozapłonu, zniszczenia świec, wypalania gniazd zaworowych itd.

W silniku zbierają się też inne zanieczyszczenia, np. drobinki metali, które ścierają się zanim olej zostanie wprowadzony pomiędzy pracujące części, korozja i wiele innych.

Tony Webster from Minneapolis, Minnesota, United States, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

W jaki sposób z silnika usuwane są zanieczyszczenia?

Do usuwania zanieczyszczeń nisko i wysokotemperaturowych wykorzystywany jest olej silnikowy. W jego składzie znajdują się różne rozpuszczalniki. Mają one za zadanie rozpuszczać zanieczyszczenia nisko i wysokotemperaturowe.
Ilość rozpuszczalników zależna jest od jakości i marki danego oleju silnikowego. Lepsze oleje (niekoniecznie najdroższe) zawierają dużą ilość dodatków i rozpuszczalników.
Zanieczyszczenia, zebrane przez olej silnikowy, są zatrzymywane przez filtr oleju.

Niestety, olej silnikowy nie zawsze jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Zwłaszcza z nagarem. Nie każdy kierowca wymienia olej regularnie, czyli np. co 15 tys. km przebiegu, albo częściej w przypadku jazdy miejskiej.
W samochodach zasilanych LPG olej ulega przyspieszonej degradacji, jest zakwaszany, a przez to powinien być wymieniany częściej.

Płukanie silnika – na czym polega?

Do płukania silnika stosuje się specjalny środek, zwany płukanką do silnika. Środki takie zawierają substancje chemiczne, które skutecznie rozpuszczają zanieczyszczenia nisko i wysokotemperaturowe. Płukanki do silnika są mieszalne z każdym rodzajem oleju silnikowego.

  • Kiedy warto przeprowadzić płukanie silnika?
    Warto robić to regularnie, przed każdą wymianą oleju silnikowego.
    Warto zrobić to zaraz po zakupie samochodu używanego.

Czasami nieuczciwi sprzedawcy samochodów stosują specjalne dodatki do oleju silnikowego, których zadaniem jest wyciszenie pracy jednostki napędowej, zmniejszenie emisji spalin, uszczelnienie silnika. Zastosowanie odpowiedniej płukanki pozwala szybko to wykryć – i wówczas na jaw wychodzą ukryte wady auta, dając nabywcy podstawę do zwrócenia go nieuczciwemu sprzedawcy.

Najtańsze płukanki można kupić już za kilka złotych za opakowanie. Najdroższe – za kilkadziesiąt złotych.

Zastosowanie płukanki oczyszcza
• Magistrale olejowe i przewody, którymi olej jest doprowadzany do węzłów smarowania
• Pierścienie tłokowe
Stosowanie płukanki zwiększa kompresję silnika. Im większa kompresja, tym lepsza moc jednostki napędowej.

AIMHO’S REBELLION 8490s, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jak przeprowadzić płukanie silnika?

Płukanie silnika jest bardzo proste. Każdy kierowca może to zrobić sam, przed wymianą oleju silnikowego. Można też, oczywiście, zlecić to mechanikom.

Przed rozpoczęciem płukania należy dokładnie przeczytać instrukcję na opakowaniu środka.

W przypadku większości środków płukanie silnika przebiega następująco:
– otwarcie wlewu oleju silnikowego, przy zimnym silniku (nie może pracować przez minimum 40 minut)
– zerwanie zabezpieczenia i otwarcie opakowania z płukanką
– wlanie całego opakowania płukanki do wlewu oleju
– uruchomienie silnika – praca 15 minut na biegu jałowym, albo przejechanie kilku kilometrów
– wyłączenie silnika
– usunięcie starego oleju silnikowego oraz starego filtra oleju
– montaż nowego korka miski olejowej, albo samej podkładki korka miski olejowej
– montaż nowego filtra oleju
– wlanie nowego oleju silnikowego, zgodnego z zaleceniami producenta auta.

Jeśli szukasz warsztatu w najbliższej okolicy, gdzie będziesz mogła/mógł przeprowadzić serwis olejowy (wymienić olej silnikowy wraz z filtrem) – skorzystaj z FIX MY CAR!
Wpisz nazwę usługi (wymiana oleju silnikowego) oraz nazwę swojej miejscowości.
W ciągu kilku chwil otrzymasz listę warsztatów w Twojej okolicy.

Jak dobrać olej silnikowy? Spójrz do instrukcji auta. Znajdziesz tam informacje o specyfikacji oleju silnikowego, jaka jest zalecana w Twoim aucie.

...

...