Na czym polega regeneracja zacisków hamulcowych?

Dla kierowców
zaciski hamulcowe

W samochodach mogą się pojawiać różne problemy związane z poszczególnymi układamy. Kiedy kierowca zauważy, że coś jest nie tak z układem hamulcowym warto rozważyć regenerację zacisków hamulcowych. Warto wiedzieć na czym polega ten zabieg i co można dzięki niemu osiągnąć.

Co jest przyczyną problemów z hamulcami?

Bardzo często z powodu grzania się w czasie jazdy, nadmiernego zużywania klocków i tarcz, a także drgań, które występują w czasie hamowania występują mniej lub bardziej poważne problemy z zaciskami hamulcowymi. Innymi przyczynami może być np. wyciek płynów, nadmierne zużycie paliwa czy wyciek płynów. W takich sytuacjach trzeba podjąć odpowiednie kroki, aby naprawić układ hamulcowy.
Zacisk hamulcowy to nic innego jak zwyczajny “uchwyt” przytrzymujący klocki hamulcowe, który jest wyposażony w siłownik hydrauliczny, który dociska klocki do tarczy, kiedy jest taka potrzeba.

Jeżeli chodzi o przyczyny problemów z zaciskami hamulcowymi, warto zaznaczyć, że często za wszystko odpowiedzialna jest korozja. Zaciski są narażone na kontakt z brudem, solą itd, dlatego mogą ulec zepsuciu. Teoretycznie bardziej wrażliwe elementy są zabezpieczone gumową osłoną, jednak guma się starzeje i jest jeszcze bardziej narażona na wszelkie mechaniczne uszkodzenia.

Jak przebiega regeneracja zacisków hamulcowych?

Regeneracja zacisków hamulcowych przebiega w kilku etapach. Pierwszy z nich polega na dokładnym sprawdzeniu w jakim stanie są hamulce i na oczyszczeniu ich z brudu. W następnej kolejności zaciski należy rozebrać na mniejsze elementy i poddać je bardzo dokładnemu czyszczeniu. Do tego używa się specjalistyczne myjki ręczne lub ultradźwiękowe. Z poszczególnych elementów można także ściągnąć ślady korozji. Do tego można wykorzystać profesjonalne śrutownice.
Po dokładnym oczyszczeniu wszystkich elementów zacisków hamulcowych można przejść do kolejnych czynności. W pierwszej kolejności ma miejsce tzw. inspekcja techniczna, pozwalająca na dokładne ocenienie ich stanu. Te zaciski, które zostały zbyt zużyte lub uszkodzone można wymienić na nowe. Niektóre z nich są wymieniane standardowo, gdyż bardzo szybko się zużywają. Na koniec procesu regeneracji zacisk poddaje się testom. Jeżeli przejdzie kontrolę bez problemów można go oddać do użytku.

Czy zaciski hamulcowe można regenerować samemu czy lepiej skorzystać z pomocy fachowcy?

Teoretycznie zaciski można regenerować samemu, jednak takie rozwiązanie nie jest polecane. Chyba, że kierowca posiada niezbędne doświadczenie i wiedzę mechaniczną. Aby dobrze przeprowadzić regenerację konieczne jest wykorzystanie odpowiednich, specjalistycznych narzędzi oraz sprzętów do czyszczenia, a także umiejętności rzetelnej oceny stanu części.

Jest to bardzo ważne ponieważ od odpowiedniego wykonania tej pracy zależy bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu w trakcie jazdy.

Czy regeneracja zacisków hamulcowych to droga inwestycja?

Wiele osób zastanawia się czy regeneracja zacisków hamulcowych dużo kosztuje. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które specjalizują się w tego typu usługach. Ceny są naprawdę różne, jednak zwykle nie przekraczają tysiąca.

Warto skorzystać z usługi profesjonalistów, aby zadbać o jak największy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Z pewnością warto zdecydować się na regenerację zacisków hamulcowych, jest to dobre rozwiązanie, które pozwala nie tylko na poprawienie estetyki i wyglądu wizualnego, ale także i przede wszystkim na usprawnienie hamulców.


Firmy regenerujące zaciski hamulcowe w całym kraju: