Co to jest numer VIN? Co można odczytać z numeru nadwozia?

Dla kierowców
vin

Dla wielu z nas zakup samochodu to jeden z najbardziej wyczekanych momentów w życiu. Coraz bardziej popularne staje się jednak odkupowanie używanych pojazdów, które są tańsze niż te z salonu a na rynku jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Taki zakup wiąże się jednak z ryzykiem. Nasze wymarzone auto może okazać się dobrze zakamuflowanym wrakiem na kółkach lub zwyczajnie mieć zatajone stłuczki i wypadki. Jak zatem sprawdzić podstawowe dane samochodu, który tak bardzo chcemy kupić? Pomoże nam w tym numer VIN.

Czym jest numer VIN?

VIN to indywidualny numer przypisany do konkretnego egzemplarza samochodu i pozwalający go zidentyfikować. Można wręcz powiedzieć, że jest to coś na wzór numeru PESEL, który jest z kolei przypisany do każdego obywatela naszego kraju. Numer VIN nie może się powtórzyć. W praktyce jednak znane są przypadki, kiedy nawet kilka samochodów było opisanych dokładnie tymi samymi cyframi i literami.

Opisywany numer jest nadawany podczas procesu produkcji w fabryce przez producenta. W 1981 roku przyjęto światowe standardy, dzięki czemu system został ujednolicony a przez to jest łatwiejszy do odczytania, nawet jeśli pochodzi z innego kraju.

Z czego składa się numer VIN?

Obecnie, numer ten składa się z siedemnastu znaków – zarówno cyfr, jak i liter. Jest on podzielony na kolejne sekcje, które kolejno oznaczają:

  • identyfikację producenta (VMI),
  • cechy danego egzemplarza (VDS),
  • rok modelowy,
  • miejsce produkcji,
  • kolejny numer (VIS).

Sekcja pierwsza, czyli VMI pozwala na identyfikację producenta oraz kraju, z jakiego pochodzi. Ten numer oraz oznaczenie rocznika są standardowe na całym świecie. Nieco bardziej szczegółowe informacje o samochodzie zakodowane są w cechach danego egzemplarza. Informacja ta nie jest jednak tak łatwa do odczytania, jak dwie poprzednie, dlatego przez niektórych nazywana jest wręcz “wiedzą tajemną”.

Gdzie szukać numeru VIN?

W tej kwestii nie pojawiły się jeszcze jasno określone standardy. Dotarcie do numeru VIN danego pojazdu nie jest jednak trudne. Jeśli chodzi o auta osobowe, kod najczęściej znajduje się na przegrodzie czołowej, nadkolu lub podłodze w okolicy prawego fotela. Numer ten jest wytłoczony bezpośrednio na nadwoziu i na tabliczce znamionowej, która jest na stałe przytwierdzona do nadwozia. Zdarza się również, że informacje o numerze VIN umieszcza się za szybą, w miejscu, gdzie szyba czołowa łączy się z nadwoziem.

Jak sprawdzić numer VIN?

Numer VIN pozwala nam na uzyskanie podstawowych informacji, takich jak kraj pochodzenia oraz producent. Czytając odpowiednio kod możemy się również dowiedzieć, jak wyposażone jest auto, jaką ma wersję nadwozia i silnika oraz, po której stronie powinna znajdować się kierownica.

Rozkodowanie VIN z pozoru wydaje się bardzo łatwe, jednakże w wielu przypadkach zdecydowanie tak nie jest. Czasami konieczne jest użycie indywidualnego dla danej marki dekodera, a nawet udanie się do autoryzowanego serwisu.

Wpisując odpowiednie frazy w przeglądarkę internetową znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju dekoderów VIN. Wiele z nich jest na tyle dokładnych, że umożliwiają sprawdzenie nie tylko specyfikacji pojazdu, ale również jego historii wypadkowej oraz serwisowej.

Warto jednak pamiętać, że nawet używając tego rodzaju narzędzi, coś może pójść nie tak. Znane są bowiem przypadki, kiedy informacje znacznie się różniły w zależności od użytego dekodera. Jeśli zatem chcemy samodzielnie odkodować VIN, śmiało możemy to zrobić w przypadku podstawowych informacji. Jeśli jednak chcemy wiedzieć, czy auto brało udział w wypadkach, lepiej poprosić o pomoc specjalistę.