Kiedy jest obowiązkowa kasa fiskalna w warsztacie samochodowym?

Dla warsztatów
kasa fiskalna

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością spełniania wielu istotnych zasad. Niezbędna dokumentacja, optymalnie dopasowany sposób rozliczania czy obowiązek posiadania kasy fiskalnej uzależnione są najczęściej od rodzaju usług, jakie świadczy konkretna firma. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących warsztatów samochodowych. Zatem jak to właściwie jest z tymi kasami fiskalnymi u mechaników?

Czy obecnie mechanik musi posiadać kasę fiskalną?

Jeszcze nie tak dawno temu mechanicy samochodowi nie mieli obowiązku rejestrowania transakcji za pomocą kas fiskalnych. Do 2015 roku obowiązek posiadania kasy mieli wyłącznie przedsiębiorcy, których obrót przekroczył limit 20 000 zł. Zmieniło się to w grudniu 2017 roku, kiedy to zaczęło obowiązywać nowy projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W myśl tego rozporządzenia, każdy mechanik samochodowy ma bezwzględny obowiązek posiadania w swoim warsztacie kasy fiskalnej. Razem z początkiem 2020 roku pojawiły się w tym aspekcie kolejne zmiany.

Kasa online w warsztacie samochodowym

Kasy fiskalne online pojawiły się na polskim rynku już w 2019 roku. Z biegiem czasu mają one zastąpić kasy starszego typu. Ustawodawca wyznaczył grupy przedsiębiorców, którzy mają obowiązek wymiany kas na online’owe w ustalonych terminach. W jednej z pierwszych grup pojawili się mechanicy samochodowi i wulkanizatorzy oraz właściciele stacji paliw. Nowe urządzenia pojawiły się u nich na przełomie 2019 i 2020 roku. W chwili obecnej, każda firma, która rozpoczyna swoją działalność w zakresie naprawy pojazdów silnikowych, w tym naprawy opon itd. oraz zajmująca się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego i gazu do napędów silników spalinowych, ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej online.

Ulga na zakup kasy fiskalnej dla mechanika

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej, mogą odliczyć wydatek poniesiony na jej zakup. Odliczenie to może wynosić 90% ceny netto, jednak nie więcej niż 700 zł. Jak dokonać takiego odliczenia? Jest to możliwe w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym podatnik zaczął używać kasy lub za okresy po nim następujące. W przypadku, kiedy przedsiębiorca jest zwolniony z VAT, kwota ta jest zwracana na jego konto bankowe.

Właściwe rozporządzenie określa kilka warunków, jakie muszą zostać spełnione w celu otrzymania ulgi na zakup kasy fiskalnej. Konieczne jest między innymi złożenie w Urzędzie Skarbowym przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemnego zgłoszenia o liczbie kas oraz miejscu ich używania. Mechanik samochodowy, który stara się o ulgę, musi również rozpocząć ewidencjonowanie nie później niż w obowiązującym terminie. Ostatnim i chyba najbardziej oczywistym warunkiem jest konieczność posiadania dowodu zakupu kasy fiskalnej oraz zapłaty całej należności za nią.

Obowiązujące przepisy dotyczące prowadzenia warsztatów samochodowych bardzo jasno mówią, że każdy przedsiębiorca prowadzący naprawę samochodów musi mieć kasę fiskalną. Obowiązek ten jest narzucony już od samego początku działalności oraz bez względu na wysokość rocznych obrotów firmy. Warto również pamiętać, o tym, że każda kasa znajdująca się w tego typu miejscu, musi być kasą online. Można jednak powiedzieć, że ustawodawca w pewnym sensie poszedł przedsiębiorcom na rękę, oferując ulgę, która może okazać się najbardziej pomocna na początku działalności gospodarczej.