Jak sprawdzić auto po numerze VIN?

Dla kierowców
mustang

Świadomość tego, jak ważny jest VIN pojazdu staje się coraz większa. Numer ten pozwala poznać dokładną historię samochodu, co jest przydatne szczególnie w przypadku chęci kupna używanego egzemplarza. Umożliwia to uniknięcie nieprzyjemności związanych z oszustwami popełnianymi przez sprzedawców, zwłaszcza w przypadku aut sprowadzanych zza granicy. Jakie dokładnie informacje zawiera VIN? Jak sprawdzić historię pojazdu na jego podstawie?

Co to jest numer VIN?

VIN, czyli Vehicle Identification Number, to numer identyfikacyjny pojazdu. Nadawany i umieszczany jest przez producenta. Współcześnie ma postać ciągu składającego się z siedemnastu znaków – cyfr od 0 do 9 i prawie wszystkich liter (z wyłączeniem I, O oraz Q). Istnieją dwa systemy zapisu VIN. W Unii Europejskiej stosuje się system ISO-3779, w Ameryce Północnej natomiast format jest bardziej surowy, głównie ze względu na obecność cyfry kontrolnej, ale kompatybilny z europejskim.

Jakie informacje zawiera VIN?

Umiejętne odczytanie numeru VIN pozwala na poznanie wielu faktów na temat pojazdu. Każda pozycja w ciągu znaków jest odpowiedzialna za inną informację. Trzy pierwsze symbole służą do kodowania regionu i nazwy producenta. Jest to tak zwane WMI – World Manufacturer Identifier. Pierwszy znak WMI określa region, na przykład litery od A do H to Afryka, od J-R – Azja, a cyfry od 1 do 5 – Ameryka Północna. Kolejne dwa symbole określają producenta, np. JH to Honda, TRU – Audi, a W0L – Opel. Zazwyczaj kod ten zostaje oficjalnie przydzielony producentowi, jednak tablica może zawierać też oznaczenia nietypowe.

Znaki od 4 do 9 to tak zwane VDS, czyli Vehicle Description Section. Odpowiedzialne są za określenie typu pojazdu i mogą zawierać informacje o konstrukcji i rodzaju nadwozia. W praktyce każdy producent ma własny system zagospodarowywania tego przedziału. W Ameryce Północnej dziewiąty znak w numerze VIN to cyfra kontrolna.

Pozycje od 10 do 17 to numer VIS (Vehicle Identifier Section), czyli unikatowy numer każdego egzemplarza. Często zawiera dane o silniku, rodzaju napędu i zainstalowanych opcjach wykonania, zdarza się jednak, że jest to po prostu numer porządkowy każdego wyprodukowanego pojazdu, Na pozycji 10 w Ameryce Północnej koduje się rok wykonania, a na 11 zakład producenta.

Po co sprawdzać numer VIN?

Sprawdzanie numeru VIN używanych samochodów jest bardzo ważne, ponieważ pozwala poznać bardzo szczegółowe informacje o pojeździe. Ten ciąg znaków nie tylko mówi o regionie i roku produkcji, ale także umożliwia ustrzeżenie się przed oszustwami ze strony sprzedającego. Dokładny opis pojazdu w bazie możemy porównać z tym, co oferuje sprzedawca i odpowiednio wcześnie wyłapać wszelkie różnice i niedomówienia. Do najczęstszych oszustw należą:

  • zatajanie historii kolizji i wypadków pojazdu – czasami powypadkowy samochód udaje się doprowadzić do wizualnie idealnego stanu sprzed incydentu, jednak w bazach często znajdują się zdjęcia pojazdów przed naprawą oraz raporty o tym, czy były one kiedykolwiek uczestnikami zdarzeń na drodze.
  • cofanie licznika – na podstawie historii odczytów licznika, do jakiej mamy dostęp posiadając numer VIN, możemy sprawdzić, czy przebieg samochodu jest wiarygodny, czy też nie.
  • zmiany w fabrycznym wyposażeniu – raporty dotyczące historii pojazdu zawierają informacje o tym, jakie było jego fabryczne wyposażenie.
  • kradzieże – w raportach znaleźć można informacje o tym, czy auto zostało zgłoszone jako kradzione.

Jak sprawdzić auto po numerze VIN?

Numer VIN na dowodzie rejestracyjnym znajduje się w polu oznaczonym literą E. Ponadto znaleźć go można wewnątrz nadwozia auta. Istnieje wiele miejsc, gdzie producenci je umieszczają, dlatego w celu zaoszczędzenia czasu warto dowiedzieć się, gdzie numer był wybijany dla tego konkretnego modelu.

Istnieją specjalne bazy służące do sprawdzania historii pojazdów po numerze VIN. Jedną z nich jest historiapojazdu.gov.pl, gdzie znajdują się oficjalne raporty pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Aby sprawdzić szczegółowe informacje na temat samochodu, musimy poza numerem VIN znać jego numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji w Polsce. Posiadając te dane, zdobędziemy dostęp do dokładnej dokumentacji na temat pojazdu.