Jakie płyny eksploatacyjne do Audi A4 B6?

Audi A4 B6 to numer jeden najczęściej sprowadzanych samochodów używanych, w 2021 roku. Komfortowa niemiecka limuzyna, pomimo upływu lat, nadal jest atrakcyjna wizualnie i pod względem wyposażenia. Żeby Audi A4 B6 służyło długo i bezawaryjnie, niezbędne jest stosowanie odpowiednich płynów eksploatacyjnych. Jaki olej silnikowy do Audi A4 B6? Jaki olej przekładniowy do Audi A4 B6? Jaki płyn chłodniczy do Audi A4 B6? Jaki płyn hamulcowy do Audi A4 B6?

Stosowanie płynów eksploatacyjnych o właściwej specyfikacji, ma kluczowy wpływ na sprawność silnika, skrzyni biegów, układu chłodzenia i właściwą pracę układu hamulcowego.
Stosowanie płynów eksploatacyjnych o innej specyfikacji, niż zalecana przez producenta, może doprowadzić do przyspieszonego zużycia silnika, skrzyni, a także osprzętu silnika. Poza stosowaniem płynów o odpowiedniej specyfikacji, należy także regularnie je wymieniać. Kiedy wymieniać płyny w Audi A4 B6? Odpowiemy na wszystkie pytania.

Audi A4 B6 było produkowane w latach 2001 – 2008.

Rudolf Stricker, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Jaki olej silnikowy do Audi A4 B6?

Olej silnikowy to najważniejszy płyn eksploatacyjny. Olej silnikowy smaruje pracujące części silnika, zostawia na nich ochronny film, chłodzi silnik i odprowadza zanieczyszczenia do filtra oleju. Olej smaruje także łańcuch i turbosprężarkę (jeśli są zastosowane w danym silniku).

Kiedy wymieniać olej silnikowy w Audi A4 B6?
• Zaraz po zakupie samochodu używanego;
• Co 15 tys. km przebiegu, albo co rok. Olej należy wymienić razem z filtrem oleju, dobranym do konkretnego modelu silnika samochodu.
• Jeśli Audi A4 B6 ma zamontowaną instalację gazową, olej silnikowy wraz z filtrem należy wymieniać co 10 tys. km przebiegu.
• Jeśli Audi A4 B6 jest eksploatowane ciągle w mieście, na krótkich trasach, olej silnikowy wraz z filtrem należy wymieniać co 10 tys. km przebiegu.
• Jeśli Audi A4 B6 jest eksploatowane bardzo rzadko, olej należy wymieniać raz w roku.

Dlaczego wymiana oleju silnikowego jest tak ważna? Zaniechanie terminowej wymiany oleju silnikowego prowadzi do wielu problemów technicznych. To między innymi przyspieszone zużycie elementów układu korbowo – tłokowego, zatarcie turbosprężarki, problemy z właściwą pracą układu zmiennych faz rozrządu i wiele innych.

Jaki olej silnikowy do Audi A4 B6 z silnikiem benzynowym?
• Do wszystkich silników benzynowych należy stosować olej silnikowy o specyfikacji SAE 5W30 A3/B4. Może to być olej silnikowy dowolnego producenta. Powinien jednak spełniać normy jakościowe koncernu Volkswagen (informacje o tym znajdują się na opakowaniu oleju).
• Pojemność układu smarowania to ok.4 l w przypadku jednostek o mniejszej pojemności i 5 l w przypadku większych pojemności. Warto pamiętać o tym, żeby mieć w aucie olej na tzw. dolewki (opakowanie 1 l).

Jaki olej silnikowy do Audi A4 B6 z silnikiem diesla?
• Do silników wysokoprężnych, bez filtra cząstek stałych DPF, należy stosować olej silnikowy o specyfikacji SAE 5W30 A3/B4.
• Do silników wysokoprężnych, z filtrem cząstek stałych DPF, należy stosować olej silnikowy o specyfikacji SAE 5W30 A3/B4 LOW SAPS . To olej niskopopiołowy, przeznaczony specjalnie do silników z DPF.
• Można stosować olej silnikowy dowolnego producenta. Powinien jednak spełniać normy jakościowe koncernu Volkswagen (informacje o tym znajdują się na opakowaniu oleju).
• Pojemność układu smarowania to ok.4 l w przypadku jednostek o mniejszej pojemności i 5 l w przypadku większych pojemności. Warto pamiętać o tym, żeby mieć w aucie olej na tzw. dolewki (opakowanie 1 l).
• Oczywiście, należy pamiętać także o zakupie filtra.

Wraz z olejem silnikowym należy wymienić filtr oleju. Filtr dobiera się do konkretnego modelu silnika. Poza tym warto zastosować nowy korek miski olejowej wraz z uszczelką.

Gdzie wymienić olej silnikowy? W dowolnym warsztacie w swojej okolicy, który można łatwo znaleźć dzięki FIX MY CAR. Warto wcześniej zakupić olej, filtr, korek miski olejowej wraz z uszczelką i ewentualnie, płukankę do układu smarowania.
Następnie można umówić się na wizytę w sprawie wymiany oleju silnikowego, korzystając z FIX MY CAR.

StaraBlazkova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jaki olej przekładniowy do Audi A4 B6?

Audi A4 B6 było wyposażane w trzy rodzaje skrzyń biegów: skrzynie manualne, skrzynie bezstopniowe CVT oraz skrzynie automatyczne.

Co ile wymieniać olej przekładniowy w Audi A4 B6?
• W skrzyni manualnej należy wymieniać olej silnikowy co 100 tys. km przebiegu. A także zaraz po zakupie auta używanego.
• W skrzyni CVT oraz skrzyni automatycznej, należy wymienić olej silnikowy zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Można przyjąć, że wymiany należy dokonać co 40 – 50 tys. km przebiegu.
• W tylnym moście napędowym należy wymienić olej przekładniowy co 100 tys. km przebiegu.

Jaki olej do skrzyni Audi A4 B6?
• W skrzyni manualnej i tylnym moście należy stosować olej przekładniowy o specyfikacji SAE 75W90 GL4 Plus. Potrzeba od 1.3l do 2.25l oleju do wymiany w skrzyni.
• W skrzyni CVT należy stosować olej przekładniowy do skrzyń automatycznych CVT.
• W skrzyni automatycznej należy stosować olej ATFIII. Standardowo potrzeba ok. 8 l do wymiany i kilka litrów do płukania skrzyni (przy wymianie dynamicznej).

W przypadku skrzyni biegów, podczas wymiany oleju należy też wymienić filtr automatycznej skrzyni biegów, dobrany do odpowiedniego modelu skrzyni.

Regularna wymiana oleju przekładniowego (zgodnie z powyższymi zasadami) zapewnia właściwą pracę skrzyni biegów i pozwala unikać awarii. Skrzynia zużywa się znacznie wolniej i pracuje cicho.

Jaki płyn hamulcowy? Jaki płyn do układu wspomagania sprzęgła?

Jaki płyn hamulcowy do Audi A4 B6?
• Zalecany jest standardowy płyn hamulcowy DOT4, ale możliwe jest też zastosowanie płynu DOT 5.1.
• Płyn o takiej samej specyfikacji można także zastosować do układu wspomagania sprzęgła.

Płyn hamulcowy należy wymieniać co 2 lata.
Płyn wspomagania sprzęgła można wymieniać co kilka lat.
Obydwa płyny warto wymienić zaraz po zakupie samochodu używanego.

IFCAR, Public domain, via Wikimedia Commons

Jaki płyn do układu wspomagania Audi A4 B6?

Można stosować standardowy płyn do układu wspomagania.
Płyn należy wymieniać co 2 lata.

Jaki płyn do układu chłodzenia Audi A4 B6?

Producent zaleca, aby stosować płyn chłodniczy na bazie glikolu, dostosowany do pracy w silnikach z elementami aluminiowymi.
Płyn do chłodnic w Audi A4 B6 należy wymieniać co 2 lata.
Warto wymienić płyn chłodzenia zaraz po zakupie auta. Dodatkowo, przy każdej wymienia płynu, warto zastosować płukankę do układu chłodzenia, aby usunąć z niego zanieczyszczenia i ewentualnie, kamień kotłowy.

Gdzie wymienić płyny eksploatacyjne w Audi A4 B6?

Dzięki FIX MY CAR możesz szybko znaleźć warsztat samochodowy w swojej okolicy. Kup odpowiedni płyn i filtry, a następnie umów wizytę w warsztacie samochodowym. Zapytaj o cenę i porównaj oferty kilku warsztatów.

Uwaga. Dokładne informacje o specyfikacji płynów eksploatacyjnych, zalecanych przez producenta samochodu, znajdują się w instrukcji auta. Serwis FIX MY CAR zaleca, aby zajrzeć do instrukcji i sprawdzić dokładnie specyfikację płynów, stosowanych w danym modelu pojazdu. Samochody Audi produkowane były w wielu wersjach silnikowych.