Jak sprawdzić punkty karne przez Internet?

Dla kierowców
mandat

O tym, ile punktów karnych posiadamy na koncie warto pamiętać. Z drugiej strony jest to informacja, którą bardzo łatwo usunąć z głowy, zwłaszcza, jeśli tych punktów mamy na koncie niewiele. Jeszcze do niedawna, aby dowiedzieć się, jak wygląda stan punktów karnych, konieczne było udanie się na komisariat, gdzie policjant dokładnie wszystko mógł sprawdzić. Na szczęście czasy te minęły i obecnie możemy to zrobić sami. W tym celu potrzebny będzie tylko dostęp do Internetu i profil zaufany.

Po co profil zaufany?

Profil zaufany umożliwia potwierdzenie tożsamości obywatela Polski w elektronicznych systemach administracji. Jest to dużo wygodniejsza w użytkowaniu alternatywa dla płatnego podpisu kwalifikowanego. Niemniej jednak, profil zaufany działa jak elektroniczny podpis. Dzięki niemu możemy przesyłać dokumenty oraz wnioski do różnych urzędów. W tym miejscu należy pamiętać, że podpis potwierdzony profilem zaufanym wywołuje skutki prawne  czasie, kiedy profil ten jest ważny.

Aby zatem sprawdzić ilość punktów karnych, konieczne jest założenie takiego konta. Można tego dokonać w serwisach bankowych lub na stronie pz.gov.pl. W przypadku, kiedy zależy nam na czasie, zdecydowanie lepsza okazuje się pierwsza opcja. Dlaczego? Zakładając profil zaufany przez stronę internetową, będziemy musieli potwierdzić osobiście swoją tożsamość w punkcie potwierdzającym, co niewątpliwie oznacza nieco dłuższy czas oczekiwania.

Profil zaufany gotowy. Co dalej?

Kiedy już stworzymy nasz “internetowy podpis” kolejnym krokiem jest odszukanie strony internetowej, na której sprawdzimy ilość punktów karnych na naszym koncie. Najważniejsze jest tutaj, aby korzystać ze strony rządowej, gdyż tylko na niej znajdziemy wiarygodne informacje, a co najistotniejsze, logowanie do niej będzie w pełni bezpieczne dzięki profilowi zaufanemu. Potrzebne informacje znajdziemy na stronie obywatel.gov.pl w zakładce “kierowcy i pojazdy”. Możemy jednak pominąć wyszukiwanie i od razu wrzucić w przeglądarkę link: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/punkty-karne-ile-mam-punktow-karnych-za-mandaty.

Kolejny krok to kliknięcie zakładki “przez Internet”, gdzie znajdziemy stronę logowania do systemu. Można zalogować się tutaj przez bankowość elektroniczną lub tradycyjnie wpisując login i hasło. Po przejściu autoryzacji pojawi się informacja o ilości punktów karnych na naszym koncie, którą można również pobrać w formie pliku pdf. Obok liczb pojawia się również notatka odnośnie tego, kiedy punkty zostały naliczone – dzięki temu możemy w łatwy sposób obliczyć kiedy znikną one z naszego konta (po upływie roku od otrzymania).

Musimy jednak pamiętać, że aby uzyskać zaświadczenie o ilości punktów karnych konieczne jest udanie się na komisariat policji. Tylko taki dokument może być traktowany jako urzędowy. Wydruk z serwisu rządowego ma charakter wyłącznie informacyjny. Za wydanie oświadczenia przez policjanta należy uiścić opłatę w wysokości 17 zł.

Dlaczego warto sprawdzać punkty karne przez Internet?

Przede wszystkim dlatego, aby mieć świadomość, ile tych punktów się tam znajduje. Tego typu informacje szybko wylatują z głowy a mogą okazać się bardzo przydatne i mogą uchronić nas przed utratą prawa jazdy. Korzystanie z serwisu internetowego jest również o wiele wygodniejsze niż “wycieczka” na komisariat policji. Sprawdzenie tego rodzaju informacji trwa dosłownie kilka minut a w dodatku nie musimy wychodzić z domu. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy na przykład wybierają się w długą podróż samochodem i chcą tylko szybko rzucić okiem na stan punktów karnych na swoim koncie.