Jak podłączyć kable rozruchowe do akumulatora?

Rozładowanie akumulatora może zdarzyć się o każdej porze roku. W niektórych sytuacjach jedynym sposobem na uruchomienie samochodu jest podłączenie kabli rozruchowych. Każdy kierowca, który korzysta z kabli rozruchowych, albo użycza prąd ze swojego akumulatora, powinien wiedzieć, jak podłączyć przewody rozruchowe do akumulatora. To bardzo proste.

Dlaczego nie można uruchomić silnika bez pomocy akumulatora? Akumulator samochodowy (inaczej nazywany akumulatorem rozruchowym) zapewnia prąd dla rozrusznika. To silnik elektryczny, który rozpędza wał korbowy silnika spalinowego. Prądu w akumulatorze musi też wystarczyć, żeby mogła pracować elektryczna pompa paliwa, układ zapłonowy w silniku benzynowym (cewki zapłonowe – świece zapłonowe), świece żarowe w silniku diesla i elektronika sterująca jednostką napędową. Po uruchomieniu silnika zaczyna pracować alternator. To prądnica, napędzana przez pasek wieloklinowy. Kiedy silnik się uruchomi, alternator produkuje prąd dla całej instalacji elektrycznej w samochodzie i ładuje akumulator.
Ale ta cała skomplikowana machina nie zadziała, dopóki nie zostanie uruchomiona jednostka napędowa.

Qurren, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Jak podłączyć przewody rozruchowe?

Przewody rozruchowe to jeden ze sposobów na uruchomienie samochodu, w którym doszło do bardzo silnego rozładowania akumulatora. Niekiedy akumulator jest tak słaby, że jest w stanie zasilić centralny zamek, ale prądu nie wystarcza do uruchomienia silnika.
Akumulator może ulec również całkowitemu rozładowaniu (tzw. głębokie rozładowanie, które jest destrukcyjne).

Aby móc skorzystać z przewodów rozruchowych niezbędne jest drugie auto ze sprawnym akumulatorem.

Niewłaściwe podłączenie przewodów rozruchowych (zamiana biegunów) może doprowadzić do eksplozji akumulatora samochodowego. Kwas z wnętrza akumulatora (składnik elektrolitu) może spowodować dotkliwe poparzenia!

Uwaga!
Akumulator w drugim samochodzie (samochodzie dawcy) nie może mieć mniejszej pojemności niż akumulator, który będzie zasilany (samochód biorcy).
Akumulator w drugim aucie (samochodzie dawcy) powinien być naładowany. W przeciwnym razie także i on ulegnie naładowaniu. Jeśli kierowca (w samochodzie dawcy) nie ma pewności, że jego akumulator jest naładowany, powinien przejechać autem ok. 15 minut (najlepiej po trasie). To wystarczy, aby akumulator został naładowany do pełna.

 

Andshel, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, Wikimedia Commons
Andshel, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Jak podłączyć kable rozruchowe krok po kroku?
– Obydwa samochody muszą stać w bezpiecznym miejscu, obok siebie, ze względu na ograniczoną długość przewodów rozruchowych. Auta muszą być zabezpieczone przed stoczeniem się. W niektórych (na szczęście nielicznych) autach akumulator nie znajduje się pod maską, tylko w bagażniku. Wszystkie odbiorniki prądu w samochodach muszą być wyłączone.
– Bieguny dodatnie akumulatora mogą być zasłonięte przez specjalną osłonę z tworzywa. Należy ją zdjąć.
– Przy biegunach akumulatora znajdują się oznaczenia. Biegun dodatni oznaczony jest symbolem plus (+), a biegun ujemny symbolem minus (-). Oznaczenia są wytłoczone.
– Kable rozruchowe są również oznaczone, aby ułatwić korzystanie z nich i zwiększyć bezpieczeństwo.
Kabel czerwony, albo kabel z czerwonymi końcówkami to kabel dodatni (+).
Kabel czarny, albo kabel z czarnymi końcówkami, to kabel ujemny (-).
– Kable rozruchowe są zakończone specjalnymi krokodylkami. Należy je umieścić na biegunach akumulatorów.
– Przewód rozruchowy czerwony należy podłączyć do bieguna dodatniego akumulatora w samochodzie dawcy i do bieguna dodatniego w samochodzie z rozładowanym akumulatorem.
– Przewód rozruchowy czarny należy podłączyć do bieguna ujemnego akumulatora w samochodzie dawcy i do masy, czyli do metalowego elementu karoserii. Może to być jakiś metalowy element w komorze silnika. W niektórych autach są specjalne oznaczenia.
Dlaczego? W większości aut cała metalowa karoseria samochodu to biegun ujemny (minus).
– Następnie należy uruchomić silnik samochodu, w którym jest sprawny akumulator (samochód dawcy). Trzeba odczekać pół minuty.
– Kolejny krok to uruchomienie silnika w samochodzie z rozładowanym akumulatorem.

Jak podłączyć kable rozruchowe? Cmglee, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Jeśli udało się uruchomić silnik, należy odłączyć przewody rozruchowe. Należy najpierw odpiąć kable od akumulatora, który wymagał wsparcia (był rozładowany). Nim kierowca auta ze zreanimowanym akumulatorem wyruszy w podróż, powinien odczekać kilka minut, aż alternator podładuje akumulator. Silnik powinien popracować kilka minut na biegu jałowym.

Udało się pojechać? Ale to nie rozwiązało problemu

Akumulator powinno się doładować w trakcie jazdy (przejechać minimum 15 – 20 minut po trasie, z większą prędkością), albo po dojechaniu na miejsce, wymontować go i naładować za pomocą prostownika.
Należy koniecznie przeprowadzić diagnozę, co jest przyczyną rozładowania akumulatora.
Być może będzie trzeba zamontować nowy akumulator.

Dlaczego akumulator w samochodzie się rozładował?

Istnieje bardzo wiele przyczyn, które mogły spowodować rozładowanie akumulatora. Trzeba je znaleźć.
Najczęstsze to zamarznięcie elektrolitu (w trakcie silnego mrozu), wystawienie auta na działanie silnego słońca (przyspieszenie procesu samorozładowania w trakcie lata), długa bezczynność (auto stało bez ruchu przez wiele dni), duży pobór prądu po wyłączeniu silnika, awaria alternatora, wysoki stopień zużycia akumulatora i wiele innych.

Akumulator po głębokim rozładowaniu trzeba wymienić na nowy

Jeśli doszło do całkowitego rozładowania akumulatora (tzw. głębokie rozładowanie), akumulator będzie trzeba wymienić na nowy.

Akumulator musi zostać odpowiednio dobrany do samochodu (pojemność, rozmieszczenie biegunów, wielkość), zgodnie z zaleceniami producenta. W autach premium samodzielna (domowa) wymiana akumulatora jest niemożliwa. Muszą to zrobić fachowcy.
W przypadku rozładowania akumulatora powinno się także przeprowadzić diagnostykę, aby sprawdzić, co było powodem rozładowania. W przeciwnym razie akumulator będzie się rozładowywać dalej. I problem będzie powracać.

Znajdź szybko i wygodnie pomoc drogową w swojej okolicy na PomocDrogowa.info!
Specjalista szybko znajdzie przyczynę problemu i pomoże Ci odpowiednio dobrać i zamontować nowy akumulator samochodowy.

...

...