serwis klimatyzacji co warto wiedzieć

Klimatyzacja samochodowa – jak działa, jak rozpoznać uszkodzoną?

Trudno wyobrazić sobie współczesny samochód, w którym nie została zamontowana
klimatyzacja. Jest to udogodnienie, które pozwala na przyjemną i komfortową podróż.

Klimatyzacja samochodowa jest szczególnie doceniana w upalne dni, gdy za oknem
naszego pojazdu praży słońce, a wewnątrz kabiny panuje przyjemny chłód.

Jak jest zbudowana i jakie usterki mogą się wiązać z jej funkcjonowaniem? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat działania klimatyzacji samochodowej.

Klimatyzacja samochodowa to urządzenie, o które warto zadbać. Uszkodzenie elementów
wyposażenia układu chłodzącego może skutecznie uprzykrzyć nam każdy wyjazd. Zbyt zimno, za gorąco, nieprzyjemny zapach — co może świadczyć o zaniedbanym lub uszkodzonym urządzeniu?

Warto liczyć się z tym, że może nam zabraknąć chłodnego powiewu, jeżeli nie będziemy przeprowadzać okresowych przeglądów tego wyposażenia auta.

Jakie objawy wskazują na zepsucie urządzenia?

Co warto wiedzieć o nabijaniu klimatyzacji?

W jaki sposób ozonowanie może pomóc oczyścić powietrze w kabinie?

Klimatyzacja samochodowa — jak jest zbudowana?

Klimatyzacja samochodowa składa się z:

  • chłodnicy klimatyzacji tzw. skraplacza, który znajduje się z przodu pojazdu i
    odpowiada za zmianę czynnika chłodzącego z gazu w ciecz,
  • kompresora/sprężarki, zapewniającego obieg płynu przez system chłodzący,
  • filtru osuszacza, wychwytującego wilgoć,
  • sterownika i panelu pomagającego uzyskać odpowiednią temperaturę,
  • parownika zamontowanego na desce rozdzielczej, który wdmuchuje zimne powietrze
    do kabiny,
  • przewodów,
  • zaworów rozprężnych lub dyszy dławiącej, zmniejszających ciśnienie czynnika ze
    stanu ciekłego w gazowy,
  • czynnika chłodzącego lub oleju mineralnego.

Uszkodzenie przynajmniej jednego z powyższych elementów, może skutkować awarią całego systemu.

Jak rozpoznać uszkodzoną klimatyzację samochodową?

Gdy klimatyzacja samochodowa nie działa poprawnie, wówczas należy doszukiwać się uszkodzenia lub zużycia jej istotnych elementów. W przypadku błędu kompresora — trzeba przygotować się na wysokie ceny naprawy lub wymiany. Regularne kontrole układu chłodzącego mogą jednak pozwolić uniknąć kosztownych usterek. Na awarię klimatyzacji, może wskazywać kilka poniższych objawów:

1. Hałas podczas pracy klimatyzacji
Głośno działająca klimatyzacja samochodowa może sugerować, że został uszkodzony kompresor, natomiast hałas zaraz po włączeniu urządzenia, może być powodem zatartego łożyska kompresora lub jego zanieczyszczenia. W tym przypadku należy zgłosić się jak najszybciej do mechanika w celu kontroli układu chłodzącego oraz naprawy awarii.

2. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzatorów
Nieprzyjemna woń wilgoci to główna oznaka, że klimatyzacja wymaga natychmiastowego odgrzybiania. Warto udać się na dokładny proces oczyszczania lub ozonowania, a przy okazji serwisowania parownika układu klimatyzacji i wymianę filtrów.

3. Klimatyzacja nie włącza się
Jeżeli klimatyzacja samochodowa nie reaguje/nie włącza się, może to oznaczać: awarię kompresora, sprzęgła kompresora, złe napięcie lub urwanie paska wieloklinowego czy zmniejszenie ilości czynnika chłodzącego. W przypadku nieaktywnych przycisków warto sprawdzić również, czy nie doszło do zwarcia elektryki.

4. Słaby nadmuch
W przypadku, gdy do układu chłodzącego wpada duża ilość zimnego powietrza, a mimo tego podmuch jest bardzo słaby, powinniśmy wymienić filtr kabinowy lub skontrolować dmuchawę.

5. Mała wydajność, brak lub bardzo słabe chłodzenie
Objawy te mogą sugerować, że w układzie chłodzącym znajduje się bardzo mało czynnika chłodzącego. W tym przypadku warto nie tylko nabić klimatyzację, ale i sprawdzić szczelność systemu. Ponadto mała ilość substancji może być spowodowana zatarciem kompresora, zabrudzonym skraplaczem, uszkodzonymi przewodami lub chłodnicą.

Ponadto, jeżeli klimatyzacja samochodowa szwankuje, można sprawdzi, czy nie doszło do:
● awarii elektroniki,
● zatkania filtrów kabinowych,
● zatarcia sprężarki kompresora,
● nadmiaru oleju mineralnego,
● uszkodzenia wentylatora elektrycznego chłodnicy,
● uszkodzeń pokolizyjnych / powypadkowych układu chłodzącego.

W jaki sposób samodzielnie ocenić stan klimatyzacji samochodowej?

Jeżeli zauważamy niepokojące objawy działania klimatyzacji, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do mechanika. Jeżeli posiadamy jednak odpowiedni sprzęt pomiarowy, możemy samodzielnie sprawdzić stan układu chłodzącego.

W tym celu warto zaopatrzyć się w:
● informacje techniczne od producenta,
● sprzęt pomiarowy tj. manometr,
● czujniki elektroniczne (w celu wykrycia nieszczelności)
● komputer diagnostyczny,
● agregat do obsługi klimatyzacji.

Foto: FreepikPremium/@perfectlab

Czym nabijana jest klimatyzacja samochodowa i jak wygląda proces jej serwisowania?

Klimatyzacja samochodowa wymaga regularnego serwisowania układu chłodzącego. Napełnienie klimatyzacji należy do podstawowych czynności kontroli naszego pojazdu, dlatego nie powinniśmy o nim zapomnieć. Gwarancją prawidłowego funkcjonowania urządzenia jest sprawność całego systemu auto klimatyzacji. Wszelkie usterki w tym obszarze mogą narazić nas na wysoki wydatek. Napełnianie i odgrzybianie sprawiają, że klimatyzacja działa poprawnie i zapewnia komfort chłodzenia, ale przede wszystkim przepływające przez nią powietrze nie jest zatruwane przez substancje szkodliwe dla naszego organizmu.

Nabijanie klimatyzacji to proces uzupełniania jej czynnikiem chłodzącym, którego właściwości odpowiadają za poprawne działanie całego systemu. Substancja ta odprowadza ciepło, dzięki czemu możemy zapanować nad wysokimi temperaturami wewnątrz kabiny.
Kontrola i napełnianie powinny odbywać się przynajmniej raz do roku, aby zachować gwarancje prawidłowego funkcjonowania.

Substancje (gazy) do napełniania klimatyzacji samochodowej, o których mowa to:
● hfo-1234yf
● R-134a

Popularnym preparatem wykorzystywanym do nabijania klimatyzacji był niegdyś R-134a, jednak coraz częściej zastępuje się go hfo-1234yf. Czynniki chłodzące są odpowiedzialne za poprawne działanie systemu. Konieczność regularnego uzupełnienia wynika z ich ulatniania się poprzez nieszczelność układu oraz częstotliwość stosowania.

Największa ilość czynnika jest wykorzystywana w okresie letnim (wówczas najczęściej chłodzimy kabinę), dlatego warto nabijać klimatyzację zaraz po upłynięciu ciepłych miesięcy. Opłaty za nabicie klimatyzacji samochodowej wahają się między 150 do nawet 230 zł (za 100 g.). Sam proces trwa około godziny — mowa tutaj o nabijaniu, ale i kontroli
szczelności układu za pomocą próby azotowej.

Co się stanie, gdy klimatyzacja samochodowa nie będzie regularnie nabijana? Możemy spodziewać się zwiększonej wilgoci w kabinie, pojawienia się pleśni i grzyba oraz nieprzyjemnego zapachu.

Co to jest ozonowanie? Tłumaczymy, na czym polega ten proces.

Ważnym etapem napełniania klimatyzacji samochodowej jest jej odgrzybianie. Jest to proces dezynfekcji, który polega na wyeliminowaniu wilgoci i nieprzyjemnych zapachów oraz drobnoustrojów z wnętrza kabiny. Układ chłodniczy staje się idealną pożywką dla grzybów i pleśni. To niezwykle istotne, aby każdy kierowca i pasażer miał dostęp do świeżego
powietrza, ponieważ wpływa to nie tylko na wygodę jazdy, ale i nasze zdrowie.

Regularnym kontrolom układu chłodniczego powinno towarzyszyć ozonowanie (odgrzybianie za pomocą gazu). Proces pozwala pozbyć się alergenów, roztoczy, pleśni, grzybów, bakterii, wirusów i szkodliwych zapachów z kabiny za pomocą ozonu — gazu o silnych właściwościach utleniających.

Ozonowanie trwa od 15 minut do nawet godziny. W tym celu stosuje się tzw. ozonator, który wytwarza gaz za pomocą lampy UV lub poprzez wyładowanie koronowe/ulotowe.

Proces ozonowania klimatyzacji samochodowej polega na:
● dokładnym oczyszczeniu tapicerek,
● zamontowaniu rury oraz umieszczeniu urządzenia pod schowkiem,
● szczelnym zamknięciu okien i drzwi,
● włączeniu sprzętu w zamkniętym obiegu,
● uruchomieniu klimatyzacji.

Serwis klimatyzacji samochodowej WarszawaSerwis klimatyzacji samochodowej KrakówSerwis klimatyzacji samochodowej Łódź
Serwis klimatyzacji samochodowej SzczecinSerwis klimatyzacji samochodowej BydgoszczSerwis klimatyzacji samochodowej Białystok
Serwis klimatyzacji samochodowej PoznańSerwis klimatyzacji samochodowej LublinSerwis klimatyzacji samochodowej Wrocław
Serwis klimatyzacji samochodowej GdańskSerwis klimatyzacji samochodowej RzeszówSerwis klimatyzacji samochodowej Katowice

...

...