Jak często wymieniać klocki hamulcowe?

Wymiana klocków hamulcowych to jedna z najważniejszych czynności eksploatacyjnych. Klocki hamulcowe to elementy eksploatacyjne, które zużywają się w trakcie eksploatacji auta.
Im więcej pokonanych kilometrów, tym szybsze zużycie klocków.

Wymiana klocków hamulcowych – kiedy konieczna?

Wymiana klocków hamulcowych konieczna jest wtedy, gdy pojawiają się oznaki ich poważnego zużycia. Te oznaki to:

  • Piszczenie podczas jazdy (akustyczne czujniki zużycia klocków sygnalizują, że doszło do poważnego zużycia okładzin);
  • Piszczenie podczas hamowania;
  • Stwierdzenie niskiej grubości okładzin klocków podczas badania technicznego albo kontroli w warsztacie;
  • Zapalenie się na desce rozdzielczej kontrolki grubości klocków – tylko w tych autach, gdzie stosowane są czujniki grubości okładzin klocków hamulcowych;
  • Awarie klocków hamulcowych: pęknięcia, spalenie okładzin, zły montaż i wiele innych.

Klocki hamulcowe są ważną częścią układu hamulcowego i mają bezpośredni wpływ na działanie układu hamulcowego oraz aktywnych układów bezpieczeństwa. Układ hamulcowy powinien zawsze działać sprawnie.

Klocki hamulcowe wymienia się, gdy pojawią się sygnały zużycia albo awarii. Trwałość zależy od sposobu jazdy (jazda miejska i sportowa przyspiesza zużycie) oraz od jakości zastosowanych klocków. Można przyjąć, że klocki na jednej osi powinny pracować od 20 do 40 tys. km przebiegu.
Regularna kontrola klocków hamulcowych pozytywnie wpływa na bezpieczne użytkowanie pojazdu. Klocki hamulcowe są najszybciej zużywającym się elementem tego układu (ze względu na tarcie o powierzchnie robocze tarcz hamulcowych).

Układ hamulcowy – na co zwrócić uwagę?

Podczas przeglądu samochodu, doświadczeni specjaliści są w stanie szybko i sprawnie przejrzeć cały układ hamulcowy. Dobra kondycja klocków i tarcz hamulcowych jest bardzo ważna i sprawdzana podczas corocznego przeglądu technicznego pojazdu. We współczesnych samochodach osobowych dominują hamulce tarczowe. Wymagają one regularnego serwisowania, które polega na reagowaniu na wszelkie objawy awarii i wymianę uszkodzonych elementów na nowe.

Układ hamulcowy odpowiada za bezpieczeństwo pojazdu na drodze. Przegląd klocków i tarcz hamulcowych warto zlecić profesjonalistom, którzy będą w stanie przeprowadzić kontrolę i sprawnie wymienią wadliwe elementy.

Po wizycie w serwisie hamulcowym i wymianie klocków na nowe, pierwsze kilometry należy pokonywać ostrożnie. Klocki hamulcowe wymagają odpowiedniego ułożenia, czyli wstępnego uformowania się. Okładziny klocków muszą dopasować się do tarczy hamulcowej.
Oczywiście, profesjonaliści stosowanie tarcz i klocków tego samego producenta, żeby dobrze ze sobą współpracowały. Jednak nie jest to obowiązkowe. Pierwsze hamowania po wymianie klocków hamulcowych na nowe należy wykonać delikatnie, unikając ostrego hamowania.

 

...

...