Jak jest wykonywana geometria kół 3D?

Porady
geometria kół 3d

Czym jest geometria?

Mówiąc prosto geometria zawieszenia to parametry, które definiują zachowanie oraz kół w czasie jazdy. Kiedy mamy do czynienia z samochodem, który porusza się w linii prostej, to koła powinny być równoległe do niego i sprawiać, aby stabilnie poruszał się on w jednym kierunku. Równie ważne jest to, aby opory toczenia były odpowiednio małe. W przypadku jazdy po łuku każde koło przebywa inną drogę. W tamtym momencie istotne jest, aby przylegały one do jezdni jak największym obszarem pomimo różnego promienia dla każdego z kół. To zbieżność jest kluczowym parametrem geometrii, czyli wzajemne ułożenie kół tylnych i przednich. Kiedy spojrzymy na auto z góry, moglibyśmy pomyśleć, że koła są ustawione równolegle. Jest to jednak nieprawda, a właściwe kąty są ustalane przez producenta danego samochodu.

Bezpieczeństwo

Przynajmniej raz w roku, podczas przeglądu, powinniśmy sprawdzić geometrię naszego pojazdu. Po wszelkich naprawach konieczne jest także sprawdzenie położenia kół. Niektórzy mechanicy, polecają takie badanie, także po zmianie opon letnich na zimowe lub odwrotnie. Kąty mogą ulec zmianie po takich incydentach jak najechanie na krawężnik czy wjechanie w dziurę. W związku z tym, idealnym okresem na sprawdzenie geometrii jest wiosna.

Sprawdzenie, czy nasz samochód jest sprawny po przebyciu trudnej zimy jest dość istotne. Eksploatowanie samochodu z rozregulowaną geometrią skutkuje nierównomiernym wykorzystywaniem części zawieszenia czy ogumienia. Z kolei taka sytuacja sprawia, że narażamy się na dodatkowe opłaty.

Kolejna sprawa to bezpieczeństwo. Auto nie jest odpowiednio przyczepne, a jego prowadzenie może nie spełniać naszych oczekiwań. Najbardziej popularnym objawem złej geometrii są problemy z utrzymaniem prostego tory jazdy oraz ściąganie auta w lewo lub prawo. Taka sytuacja, szczególnie podczas większej prędkości, może narazić nas na spore niebezpieczeństwo. Dlatego warto regularnie sprawdzać geometrię kół.

Badanie modernistyczną metodą 3D, trwa zaledwie kilka minut a może uchronić nas przed tragedią.

Sprawdzanie geometrii technologią 3D

Coraz więcej warsztatów stawia na modernistyczne rozwiązania. Takie urządzanie poza standardowymi częściami dodatkowo posiada kamery oraz komputer, które umożliwiają stworzenie obrazu 3D. W celu uzyskania pomiaru wykorzystuje się kamery wysokiej jakości oraz system, w którym zawarte są dziesiątki tysięcy samochodów. Po podaniu parametrów auta będziemy mieli możliwość całkowitego sprawdzenia geometrii.

Cały proces trwa naprawdę krótko. Mamy także możliwość sprawdzenia nierównoległości osi, co jest niezwykle istotne w przypadku używanych samochodów. Nieprawidłowości, mogą nas poinformować o przebytej kolizji. W najnowszych autach ustawia się zbieżność kół przednich. W przypadku kąta wyprzedzenia nie mamy możliwości regulacji, a problemy z nim mogą zwiastować poważniejsze naprawy.

Geometria kół jest niezwykle ważna dla naszego bezpieczeństwa, dlatego powinniśmy ją regularnie przeprowadzać u sprawdzonych mechaników.


Sprawdź serwisy wykonujące geometrię 3D w wybranych miejscowościach: