Dopuszczalne prędkości na polskich drogach

Dla kierowców
dopuszczalna prędkość Polska

Bardzo wiele wypadków na polskich drogach spowodowanych jest przez nadmierną prędkość, która nie jest dostosowana do warunków panujących na drodze oraz do obowiązujących ograniczeń. Przykrą konsekwencją zbyt szybkiej jazdy może być nie tylko stłuczka lub wypadek, ale również mandat, a nawet utrata prawa jazdy. W związku z tym warto przypomnieć sobie jakie są dopuszczalne prędkości obowiązujące na polskich drogach.

Oczywiście po drogach w naszym kraju jeździ wiele różnych typów pojazdów. Do najpopularniejszych należą samochody osobowe oraz pojazdy dostawcze o masie, która nie przekracza 3,5 ton. Właściciele tych pojazdów muszą przestrzegać pewnych ograniczeń w zależności od typu drogi i terenu.

Ograniczenia prędkości na polskich autostradach

W Polsce powstaje coraz więcej nowych odcinków autostrad. Są to drogi szybkiego ruchu, więc możliwa jest jazda po nich ze sporą prędkością.

Właściciele samochodów osobowych i dostawczych nieprzekraczających masy 3,5 ton mogą poruszać się po takich drogach z maksymalną prędkością 140 kilometrów na godzinę.

Maksymalna dozwolona prędkość na drogach ekspresowych w Polsce

Kolejną grupę dróg szybkiego ruchu stanowią drogi ekspresowe, które podobnie jak autostrady, pozwalają na szybką jazdę. Kierowców pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 ton obowiązują jednak inne ograniczenia prędkości.

W przypadku dwujezdniowej drogi ekspresowej, limit prędkości wynosi 120 kilometrów na godzinę, natomiast po drogach ekspresowych z jedną jezdnią, można się poruszać z maksymalną prędkością 100 km/h.

Ograniczenia prędkości na pozostałych drogach w Polsce

Oprócz dróg ekspresowych i autostrad, w Polsce dostępna jest bardzo gęsta sieć innych dróg łączących ze sobą miasta i mniejsze miejscowości.

  • W terenie niezabudowanym, kierowców pojazdów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 ton obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h na drogach dwujezdniowych, dwukierunkowych posiadających dwa pasy ruchu.
  • Na drodze dwukierunkowej posiadającej jedną jezdnię, dozwolona prędkość maksymalna to 90 km/h. W terenie zabudowanym limit prędkości wynosi 50 km/h w godzinach od 5:00 do 23:00, a od 23:00 do 5:00 ograniczenie wynosi 60 km/h.

Oczywiście, jeśli na jakiejś drodze dostępny jest znak informujący o ograniczeniu prędkości to należy stosować się do prędkości wskazanej na tym znaku.

Inne pojazdy i ograniczenia

Auta ciężarowe powyżej 3,5 ton mogą jeździć po autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach dwujezdniowych poza terenem zabudowanym z maksymalną prędkością 80 km/h.

Ograniczenie na drogach dwukierunkowych z jedną jezdnią to 70 km/h, a ograniczenia w terenie zabudowanym są takie same, jak w przypadku pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 ton.