Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Dla kierowców
klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa jest podstawowym wyposażeniem każdego auta, które ułatwia życie zwłaszcza w okresie wzmożonych upałów. Sprawdza się przede wszystkim na dużo dłuższych trasach, kiedy temperatura za oknem oscyluje w granicach 20-30 stopni Celsjusza. Ważne jest jednak to, aby taka klimatyzacja była odpowiednio zadbana i regularnie konserwowana. Dzięki temu wydłuży się jej żywotność i nie będzie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na jej naprawę lub też wymianę.

W jaki sposób zadbać o klimatyzację samochodową?

Odpowiednie czynności pielęgnacyjne mogą doprowadzić do tego, iż klimatyzacja samochodowa będzie działała w stu procentach prawidłowo. W związku z tym warto otwierać się na takie działania, dzięki którym z całą pewnością uda się zatroszczyć o klimatyzację, tak aby pracowała wydajnie i bez awarii.

Pierwszym krokiem, na który powinni zdecydować się właściciele jest wymiana filtra kabinowego, na co warto zdecydować się przynajmniej raz do roku. Oprócz tej czynności równie ważne są następujące rzeczy:

  • regularne czyszczenie kanałów dystrybucji powietrza,
  • odgrzybianie parownika,
  • sprawdzanie drożności kanału, który odpowiada za skuteczne odprowadzanie skroplin powietrza,
  • oczyszczanie wlotów powietrza.

Jak widać czynności, które należałoby powtarzać co kilka miesięcy, a minimum raz do roku jest sporo. Jeśli ktoś nie zajmie się tym samodzielnie, może zlecić takie usługi profesjonalnym serwisom, które z pewnością wykonają takie prace precyzyjnie i bez żadnych błędów. Tym samym klimatyzacja samochodowa będzie mogła działać bez zarzutów, a każda dłuższa podróż samochodem zakończy się pełnym sukcesem, nawet w okresie letnim.

Układ klimatyzacji samochodowej powinien być też precyzyjnie oczyszczany z wszelkich zanieczyszczeń oraz nadmiaru wilgoci. Takie prace warto przeprowadzać minimum raz na dwa lata. Warto uzupełniać także czynnik chłodzący, ponieważ jeśli jego poziom nie będzie optymalny, wtedy klimatyzacja nie będzie działać tak, jak życzyłby sobie tego właściciel.

Na jakie jeszcze kroki można się zdecydować?

Bardzo ważnym krokiem, na który mogą zdecydować się zainteresowane osoby jest na pewno to, aby co jakiś czas wymieniać specjalny filtr – osuszacz. Wymiana takiego filtra może kosztować około 200-300 złotych, zależnie od tego, na jaki konkretnie model zdecydują się właściciele. Jest to jednak konieczne, jeśli ktoś chce zachować pełen komfort jazdy i zadbać nie tylko o siebie, ale też o przewożonych pasażerów.

Często klimatyzacja samochodowa wytwarza nieprzyjemny zapach, co może być oznaką, iż osiadł w niej grzyb i należy się go jak najszybciej pozbyć. Proces odgrzybiania trudno jest zrealizować samodzielnie, dlatego lepiej zainwestować w doświadczonych profesjonalistów, którzy wykonają tę usługę od A do Z i usuną grzyba z klimatyzacji. Dzięki temu kierowcy i pasażerowie nie narażą się na powstanie groźnych alergii.

Serwisowanie klimatyzacji samochodowej najlepiej przeprowadzać w wyspecjalizowanych punktach, w których pracują doświadczone i kompetentne osoby. Dzięki temu ma się pewność tego, że wszystkie prace zostaną wykonane starannie, od ręki i na pewno bez żadnych uchybień.

W takich punktach fachowcy dysponują odpowiednim sprzętem do przeprowadzenia wszystkich tych czynności, które zostały wymienione powyżej.

Z racji tego właściciele samochodów nie mogą zdecydować się na wykonanie takich prac w pojedynkę. Ważne jest także to, aby nie uzupełniać czynnika chłodzącego na “oko”, ponieważ klimatyzacja samochodowa może zostać wtedy poważnie uszkodzona.


Serwisy klimatyzacji samochodowej w wybranych miastach:

WarszawaKrakówŁódźWrocławPoznańGdańskSzczecinBydgoszczLublinBiałystokKatowiceGdyniaCzęstochowaRadomSosnowiecToruńKielceRzeszówOpoleKaliszZabrzeZielona GóraGliwice