Dlaczego warto zainstalować LPG w aucie

Dla kierowców
LPG

Ceny benzyny i oleju napędowego nieustannie rosną, więc coraz większa liczba kierowców zaczyna zastanawiać się nad instalacją LPG w swoim samochodzie. Ceny gazu ciągle są niższe niż w przypadku pozostałych paliw, więc w niektórych sytuacjach dzięki takiej modyfikacji można sporo zaoszczędzić. Kiedy założenie LPG najbardziej się opłaca i czy jest w pełni bezpieczne dla silnika? Jakie korzyści może przynieść inwestycja w odpowiednią instalację?

Kiedy warto zainstalować LPG w samochodzie?

Teoretycznie instalację gazową można zamontować w każdym samochodzie, jednak w praktyce nie do końca tak to wygląda. Sprawa jest zdecydowanie najprostsza w przypadku silników gaźnikowych i starszych silników wtryskowych.

Modyfikacja wiąże się tutaj ze stosunkowo niewielkim wydatkiem, bo mowa o kwocie rzędu ok. 1600 zł. To niewiele, jeśli weźmie się pod uwagę oszczędności z niej wynikające. W przypadku nowoczesnych silników z wtryskiem wielopunktowym sytuacja nieco bardziej się komplikuje. Ze względu na bardziej zaawansowaną elektronikę, która musi wejść w skład instalacji, koszty mogą sięgać nawet 5000 zł. Należy pamiętać, że przed podjęciem decyzji o montażu instalacji LPG zawsze trzeba dowiedzieć się, czy konkretny model silnika może z nią poprawnie pracować. W tym celu dobrze jest zasięgnąć porady eksperta.

No dobrze, ale komu inwestycja w montaż LPG najbardziej się opłaca? Oczywiście tym kierowcom, którzy muszą pokonywać swoim samochodem duże odległości. Im większe przebiegi, tym oszczędność jest większa, a zainwestowane pieniądze szybciej się zwracają. Duże znaczenie ma także pojemność silnika. Większe i mocniejsze jednostki zużywają więcej paliwa, więc zasilanie ich gazem jest bardziej opłacalne.

Ile można zaoszczędzić jeżdżąc na LPG?

Realia są takie, że litr gazu kosztuje w przybliżeniu tyle, ile pół litra benzyny. Wydawałoby się więc logiczne, że oszczędność powinna wynosić około 50 procent. Niestety, w praktyce nie do końca tak to wygląda. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę z tego, że każdy samochód spala około 20 procent więcej gazu niż benzyny. Jest to zjawisko całkowicie normalne i nie da się nic na nie poradzić. Oprócz tego nie da się całkowicie wyeliminować zużycia benzyny, bo wciąż jest ona potrzebna podczas odpalania. W przypadku klasycznych instalacji gaz zaczyna być spalany dopiero po rozgrzaniu silnika. Biorąc pod uwagę te czynniki, można oszacować, że w większości przypadków realna oszczędność, jaką udaje się uzyskać dzięki instalacji LPG to około 35 procent. To ciągle bardzo dużo, więc kierowcy pokonujący na co dzień spore odległości szybko odczują znaczną różnicę.

Czy instalacja LPG jest bezpieczna? 

Oszczędności, które można uzyskać jeżdżąc na gazie są dość spore, ale pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Namnożyło się na ten temat sporo mitów, jednak w przypadku profesjonalnie zamontowanej instalacji nie ma się o co martwić. Nowoczesna technologia i zabezpieczenia sprawiają, że zbiorniki na LPG są w stanie znieść dużo więcej, niż może się wydarzyć podczas standardowych sytuacji drogowych. Opowieści o szybkim zużyciu silnika także można raczej włożyć między bajki. Przy odpowiednio zamontowanej instalacji i regularnej konserwacji silnika nic takiego nie ma prawa się przydarzyć.

LPG – dlaczego warto?

Podsumowując, instalacja LPG to dobre rozwiązanie dla tych, którzy sporo jeżdżą swoim samochodem. Zdecydowanie warto ją zamontować ze względu na sporą oszczędność, dzięki której inwestycja szybko się zwróci. Ponadto, nie ma sensu przejmować się opowieściami o destrukcyjnym wpływie LPG na silnik. Przy nowoczesnej technologii jazda na gazie nie niesie za sobą żadnego zagrożenia.


Serwisy LPG w wybranych miastach Polski: