Ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie?

Dla kierowców
pomoc drogowa z Warszawy

Przytrafiła Ci się awaria samochodu i potrzebujesz pomocy? Otóż awaria pojazdu jest częstym problemem wielu kierowców. Złapanie gumy podczas jazdy, brak paliwa bądź inna z pozoru niegroźna awaria potrafi uniemożliwić dalszą jazdę. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się wezwanie pomocy drogowej i holowanie samochodu do najbliższego warsztatu bądź innego wskazanego miejsca. Przejdź do kolejnej części artykułu i już teraz dowiedz się ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie i co wpływa na ostateczną cenę końcową.

Sposoby naliczania opłat za lawetę

Firmy oferujące usługi pomocy drogowej i holowania stosują różne taktyki naliczania opłat. W zależności od naszej indywidualnej sytuacji, możemy wybrać taką firmę, która będzie oferowała najbardziej odpowiedni sposób naliczania opłat za holowanie. Analizując cenniki różnych firm można bardzo łatwo wyodrębnić kilka sposobów naliczania opłat. W przypadku najczęściej wykorzystywanych sposobów naliczania wspomnianych powyżej opłat za holowanie wyróżnia się:

  • opłata naliczana w stosunku do przebytych kilometrów,
  • opłata naliczana w stosunku do całkowitego wykonania usługi,
  • opłata naliczona w stosunku do upływu godzin w ramach wykonania usługi.

W przypadku pierwszej sytuacji mówimy tutaj najzwyczajniej w świecie o poniesieniu opłaty w przeliczeniu na przebyte kilometry. Otóż im krótszy dystans holowania pokonamy, tym mniejsza będzie nasza opłata. Natomiast im dystans do przebycia będzie dłuższy, tym automatycznie wzrośnie całkowita opłata za usługę. W tej sytuacji należy jeszcze wziąć pod uwagę możliwość negocjacji ceny za jeden kilometr w zależności od dystansu holowania. Jest to możliwe z tego powodu, że im dłuższy dystans będziemy mieli do pokonania, tym cena za przebyty jeden kilometr może być niższa, aniżeli w przypadku krótszego dystansu.

Odnosząc się do przypadku numer dwa to na myśli mamy poniesienie opłaty za wykonanie całej usługi. Jest to z góry ustalony koszt, który odnosi się np. do holowania z miasta A do miasta B. W takim przypadku cena może ulec zmianie jedynie, gdy holowany samochód posiada jakąkolwiek awarię, która uniemożliwia jego bezproblemowe holowanie, jak np. problem ze skrętem kół. Niektóre firmy świadczące pomoc drogową korzystają z takiego cennika.

W trzecim przypadku mówimy po prostu o opłacie ponoszonej w ramach roboczogodzin. Po prostu im dłuższy jest całkowity czas oferowanej pomocy, tym więcej pieniędzy będziemy musieli zapłacić. Natomiast to, ile taka roboczogodzina będzie nas kosztować zależy już tylko i wyłącznie bezpośrednio od usługodawcy.

Przykładowy cennik holowania samochodu

Analizując kilka firm specjalizujących się w holowaniu samochodów udało nam się określić średnią cenę za kilometr w zależności od wagi, sposobu oraz miejsca holowanego pojazdu. Na podstawie zebranych danych na potrzeby tego artykułu sytuacja przedstawia się następująco:

  • holowanie osobówki – od 1,19 do 2,0 zł/km,
  • holowanie osobówki z zagranicy – od 1,30 do 2,0 zł/km,
  • holowanie samochodu o wadze 1700 kg do 4000 kg – od 2,0 do 3,5 zł/km,
  • holowanie dwóch samochodów jednocześnie – od 2,0 – 3,5 zł/km,
  • holowanie maszyny budowlanej do 5000 kg – od 2,0 zł do 3,5 zł/km.

Podane powyżej ceny są jedynie średnimi cenami, które zostały określone na bazie kilku firm oferujących usługi holowania. Ostateczna cena będzie zależała od indywidualnego cennika usługodawcy, określonego na podstawie różnych danych dotyczących wykonywanej usługi tj. rodzaj samochodu, miejsce transportu, waga pojazdu, typ samochodu, region oferowanych usług itp.

Artykuł powstał we współpracy z warszawską firmą holowniczą: Sprawdź ofertę