Dopuszczalne prędkości w Niemczech

Dla kierowców
flaga niemiec

Niemcy to jeden z najpopularniejszych kierunków dla wielu Polaków, którzy udają się do tego kraju w celach zawodowych czy też turystycznych. Dzięki otwartym granicom w Unii Europejskiej, podróżowanie do Niemiec stało się o wiele łatwiejsze i sprawniejsze. Warto jednak pamiętać, że podróżowanie po danym kraju, wymaga od kierowcy przestrzegania przepisów, które w nim obowiązują.

Przed wyjazdem warto dowiedzieć się co powinno znajdować się na wyposażeniu auta oraz zapoznać się z przepisami z zakresu ruchu drogowego. Szczególnie ważne są ograniczenia prędkości, których przestrzeganie jest istotne nie tylko dla bezpieczeństwa, ale również dla budżetu kierowcy – złamanie zakazu wiąże się z koniecznością zapłacenia sporego mandatu.

Maksymalna dozwolona prędkość na niemieckich drogach szybkiego ruchu

Na terenie Niemiec, do dyspozycji kierowców, oddanych zostało bardzo wiele dróg szybkiego ruchu, które są całkowicie darmowe. Do tej grupy zaliczają się autostrady oraz drogi ekspresowe.

Jeśli chodzi o samochody osobowe to w Niemczech nie ma ograniczenia prędkości na takich drogach. Zaleca się jednak jazdę z maksymalną prędkością 130 km/h – jej przekroczenie nie grozi jednak mandatem.

Ograniczenia prędkości na pozostałych drogach w Niemczech

W przypadku podróżowania po drogach innych niż drogi szybkiego ruchu, należy przestrzegać ograniczenia prędkości do 100 km/h dla pojazdów osobowych na terenie niezabudowanym.

Jadąc w terenie zabudowanym, nie wolno przekraczać maksymalnej dozwolonej prędkości 50 km/h.

Oczywiście zarówno na drogach szybkiego ruchu, jak i normalnych, należy przestrzegać ograniczeń widniejących na znakach. Powyższe ograniczenia dotyczą tylko odcinków, na których nie ma znaków.

Auta ciężarowe do i powyżej 3,5 ton

Kierowcy pojazdów ciężarowych o masie poniżej 3,5 ton powinni przestrzegać innych ograniczeń. Na drogach szybkiego ruchu jest to prędkość 100 km/h, a na pozostałych drogach w terenie niezabudowanym, należy jeździć z maksymalną prędkością 80 km/h.

Pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 ton mogą jeździć po drogach szybkiego ruchu z prędkością 80 km/h, a na pozostałych drogach w terenie niezabudowanym z prędkością 60 km/h.

W obu przypadkach obowiązuje też ograniczenie do 50 km/h w terenie zabudowanym.