Do czego służy pompa wody w aucie?

Porady
pompa wody

Pompa wody jest jednym z najważniejszych elementów, które znajdują się w aucie. Pompa odpowiada przede wszystkim za prawidłowe krążenie cieczy w aucie, ale też skuteczne chłodzenie wszelkich silników spalinowych. Ciecz układzie krąży ściśle pomiędzy silnikiem oraz chłodnicą. W związku z tym pompa musi działać na bardzo wysokim poziomie i być pozbawiona jakichkolwiek usterek technicznych.

Z czego składa się pompa wody i jak działa?

Pompa wody nie jest zbyt dużym urządzeniem, w związku z czym nie zajmuje w aucie dużo miejsca. To sprzęt o otwartej strukturze, który odpowiada za wprawienie w ruch cieczy chłodzącej. Z tego zadania wywiązuje się doskonale. Pompa napędzana jest najczęściej przy pomocy specjalistycznego paska. Takie połączenie zapewnia użytkownikom bezproblemowe działanie. Zazwyczaj pompa potrzebuje do działania paska rozrządu lub też paska wielorowkowego. Rozwiązaniem może być też stabilny łańcuch.

Pompa składa się z:

  • korpusu,
  • wirnika,
  • łożyska,
  • wałka z kołem napędowym.

To dość proste urządzenie, które wytwarza płyn odpowiadający za chłodzenie i smarowanie czołowych uszczelnień, znajdujących się w danym modelu auta. W związku z tym kierowcy muszą zadbać o to, aby taka pompa działała poprawnie. Powinno się wykonywać jej regularne przeglądy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie samochodowym.

Pompa wody w aucie – czy może się popsuć?

Jeśli w układzie chłodzenia nie zabraknie dedykowanego do niego płynu chłodzącego, pompa wody nie powinna popsuć się sama z siebie. W przypadku rażących zaniedbań ze strony kierowców należy przygotować się na to, że pompa może zacząć działać nieprawidłowo, aż pewnego dnia całkowicie się zużyje. Jej regeneracja lub wymiana to spory koszt dla potencjalnych właścicieli aut.

Oczywiście istnieją na rynku pompy wody, posiadające tzw.wady fabryczne. Warto je przed zakupem w jakiś sposób przetestować lub też zapewnić sobie możliwość ewentualnej reklamacji. Dzięki temu zaoszczędzi się pieniądze na ewentualnej regeneracji lub też wymianie takiej pompy. Problemem może okazać się również stosowanie niewłaściwej lub poważnie zanieczyszczonej cieczy chłodzącej. Warto unikać takich praktyk, jeśli nie chce się ponosić zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych związanych z regularnym użytkowaniem pompy wody w swoim samochodzie.

Pompa wody – czego od niej oczekiwać?

Działanie pompy wody znajdującej się w aucie nie powinno być hałaśliwe. Wszelkie niepokojące odgłosy związane z rozprowadzaniem cieczy chłodzącej mogą oznaczać jakieś usterki techniczne, których nie warto z czasem bagatelizować, ponieważ mogą przerodzić się w coś naprawdę poważnego i trudnego do wyeliminowania.

Umiejętne chłodzenie silnika spalinowego to kwestia kluczowa w przypadku działania takiej pompy. Jeśli urządzenie nie będzie działać poprawnie, wtedy mogą wystąpić przegrzania oraz przeciążenia, co wiąże się również z uszkodzeniem całego silnika. Regularne kontrolowanie pompy wody znajdującej się w aucie powinno wyeliminować takie ryzyko, więc na pewno warto poświęcić takim pracom odrobinę czasu.