Czy warto kupić zregenerowane koło dwumasowe?

Porady
koło dwumasowe

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważną rolę pełni w samochodzie koło dwumasowe. Nie tylko wspomaga tarczę sprzęgła w przeniesieniu momentu obrotowego, ale także tłumi drgania wywoływane przez coraz mocniejsze silniki. Jednocześnie trudno ukryć, że dwumasy nie należą do ulubionych części kierowców. Przeciętny właściciel samochodu na co dzień raczej o nich nie myśli, a jeśli z czymś mu się kojarzą to z drogimi wymianami, gdy już się zepsują. Nie jest to bowiem najtańszy podzespół, jaki możemy spotkać w samochodzie.

Regeneracja koła dwumasowego – czy warto?

W związku z tym, że koła dwumasowe zwykle kosztują sporo, niektórzy kierowcy próbują innego rozwiązania niż kupowanie nowych, gdy zdarzy się awaria.Takim rozwiązaniem może być regeneracja. Na rynku są firmy, które oferują regenerowanie starych kół dwumasowy. Pytanie brzmi jednak, czy warto kupić zregenerowane koło dwumasowe? A odpowiedź nie jest oczywista.

Na czym polega regeneracja?

Warto najpierw zrozumieć, czym jest regeneracja. Fachowo wykonana polega na wymianie wszystkich uszkodzonych elementów koła, co ma zapewnić jego prawidłowe działanie. Koło jest wówczas także poddawane toczeniu i szlifowaniu wszystkich powierzchni ciernych, które mogły zostać naruszone poprzez kontakt z tarczą sprzęgła. Dwumasę napełnia się smarem i ponownie spawa. Warto bowiem pamiętać, że jest to taka część, której właściwie nie da się rozłożyć bez naruszenia. Żeby móc wymienić części wewnętrzne (sprężyny) trzeba po prostu je rozciąć, dlatego później dla prawidłowego złożenia niezbędne jest spawanie. Na końcu powinno odbyć się wyważenie koła.

Regeneracja tańsza od nowego koła

Atutem regeneracji w porównaniu z zakupem nowego koła dwumasowego jest bez wątpienia cena. Nawet najdroższa regeneracja jest zawsze tańsza od nowej części. Ale warto pamiętać, że mówimy jedynie o samej cenie jednostkowej usługi, ponieważ na pytanie czy regeneracja jest tańsza w dłuższej perspektywie, odpowiedzi mogą być różne. Tak różne, jak opinie kierowców, którzy kupowali zregenerowane koła dwumasowe. Niektórzy szybko ponownie trafiali do warsztatu z awarią i wtedy de facto wychodzili na tym finansowo gorzej, bo i tak musieli kupić nowe koło, a do tego stracili pieniądze wydane na regenerację. Ale są też tacy, którzy chwalą sobie regenerowane koła i potrafią przejeździć z nimi dziesiątki tysięcy kilometrów.

Nowe czy regenerowane?

Wiadomo, że regeneracja wykonana przez wysokiej klasy fachowców przy użyciu dobrych części może pozwolić na używanie dwumasy jeszcze przez długi czas, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze warsztaty chcą nawet dawać na zregenerowane koła dwumasowe dłuższą gwarancję, pozostając tylko przy rozruchowej. Taka sytuacja nigdy nie ma miejsca w przypadku nowych kół. To też wskazówka, że wybierając zregenerowaną dwumasę decydujemy się na większe ryzyko. Nowe koło daje zdecydowanie większą pewność skutecznego działania przez długi czas, ale kosztuje też znacznie więcej.


Szukasz serwisu specjalistycznego, który zregeneruje Twoje zużyte koło dwumasowe: