Co to są opony run flat?

Porady
opony run flat

Opony Run Flat to model, który umożliwia przemieszczanie się nawet po przebiciu i utracie ciśnienia. Niekiedy stanowią one standardowe ogumienie, montowane w samochodach wyższej klasy. Także część kierowców posiadających zwykłe opony bierze pod uwagę możliwość zastosowania wersji Run Flat w swoim pojeździe. Czym charakteryzuje się takie rozwiązanie i czy zawsze będzie ono najlepsze?

Czym są opony Run Flat?

Prototyp opon Run Flat pojawił się już przed II Wojną Światową, przez dekady ewoluując i udoskonalając swoje cechy. Od lat 80. jest on wykorzystywany na większą skalę, trafiając do wielu samochodów osobowych. Run Flat bazuje na specjalnych rozwiązaniach technologicznych, które umożliwiają podróżowanie z prędkością do 80km/h nawet po przebiciu opony. Choć taka jazda jest dozwolona jedynie przez kilkadziesiąt kilometrów, zazwyczaj wystarcza to, by spokojnie dojechać do warsztatu wulkanizacji i wymienić uszkodzoną oponę na nowy egzemplarz.

W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli ogumienia, Run Flat są w stanie podtrzymać ciężar samochodu nawet w przypadku całkowitej utraty powietrza.

Rozwiązania spotykane w oponach Run Flat

Ogumienie typu Run Flat jest stworzone na bazie specjalnych technologii: wzmocnionej konstrukcji, pierścienia nośnego oraz samouszczelniania.

W ścianach tych opon zastosowana została gumowa wkładka, amortyzująca spadek ciśnienia, a stopka silnie przylega do felgi sprawiając, że nagła utrata powietrza w kole jest nieodczuwalna dla kierowcy.

Wewnętrzny pierścień nośny – w sytuacji zmniejszenia ciśnienia – przejmuje rolę nośnika, zabezpieczając przed zsunięciem się opony z felgi.

Dodatkowo opony Run Flat mogą posiadać właściwości samouszczelniające, które wspierają ustabilizowanie ciśnienia w momencie przebicia bieżnika. Poszczególni producenci ogumienia opracowali swoje autorskie rozwiązania stosowane w modelach Run Flat, które mają na celu zoptymalizowanie bezpieczeństwa w chwili uszkodzenia opony.

Zalety i wady opon Run Flat

Opony Run Flat posiadają określone zalety i wady, które warto rozważyć, zanim zdecydujemy się na zastosowanie tego typu ogumienia.

Zapewniają one stabilność i przewidywalność pojazdu w momencie nagłego przebicia opony, zmniejszając ryzyko utraty panowania nad pojazdem. Eliminują konieczność wożenia koła zapasowego oraz obowiązek jego natychmiastowej wymiany. Są także bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, powstałe w trakcie najazdu na krawężnik czy wpadnięcia w dziurę na drodze.

Jednocześnie opony Run Flat są znacznie cięższe, potęgując hałas oraz gorzej tłumiąc nierówności. Są one dość drogie, a zarazem przez dużą sztywność zużywają się szybciej niż tradycyjne ogumienie. Niekiedy ciężko jest znaleźć warsztat, który podejmie się naprawy uszkodzonej opony; zdarza się również, że w ogóle nie nadaje się ona do ponownego użytku. Dodatkowo ten typ opon może zaburzać wskazania czujników ciśnienia, skutkując koniecznością korekty błędów w serwisie.

Opony Run Flat to rozwiązanie, które może znacząco ułatwić podróżowanie. Podnoszą poziom bezpieczeństwa i komfort psychiczny kierowcy, a zarazem są dość drogie i szybko się zużywają, wymagając regularnej wymiany generującej dodatkowe koszty. Z tego względu ich zakup powinien być starannie przemyślany, a parametry – dopasowane do posiadanego modelu samochodu.


Warsztaty wymieniające opony typu Run Flat: