Co to są czujniki TPMS i czy warto je mieć w aucie?

Porady
czujniki ciśnienia w oponach

Czujniki TPMS nazywa się czujnikami ciśnienia w oponach. Odpowiadają za kontrolowanie poziomu ciśnienia w oponach, znajdujących się w pojazdach kierowców. W razie jakichś nieprawidłowości, kierowcy otrzymują informację o tym, iż ciśnienie spadło poniżej określonego poziomu i konieczna jest reakcja. Warto mieć świadomość tego, że czujniki występują obowiązkowo jedynie w nowych autach. Na producentów nakłada się obowiązek zaopatrywania wypuszczanych na rynek samochodów w takie urządzenia. Jeśli ktoś chce może je zamontować również w starszych modelach. Niektórzy narzekają jednak na to, że system zawodzi i okazuje się być nieprzydatny.

Czujniki TPMS – warto je mieć, czy lepiej radzić sobie bez nich?

W autach, które nie mają wbudowanych czujników ciśnienia w oponach, za kontrolę ciśnienia odpowiedzialne są systemy ABS oraz ESP. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż takie elementy odpowiedzialne są za kontrolowanie różnych podzespołów, nie tylko ciśnienia w oponach.

Systemy ABS oraz ESP działają na takiej zasadzie, iż informują zainteresowanych o tym, że ciśnienie w kole nie jest takie jak być powinno. Zmniejsza się w ten sposób średnica zewnętrzna koła, a ono samo nabiera prędkości. Kierowca odczuwa to podczas prowadzenia samochodu. Warto jednak mieć na uwadze to, że takie układy często nie działają precyzyjnie, a przy okazji reagują bardzo wolno. Przy okazji kierowcy nie zostaną poinformowani o tym, że ciśnienie w kole jest niższe np. podczas postoju. Zdecydowanie lepiej zainwestować w czujniki TPMS.

Atutem czujników TPMS jest to, że:

  • ciśnienie w oponach jest stale monitorowane,
  • kierowca ma stały wgląd w parametry własnych opon,
  • komunikaty o problemach z ciśnieniem pojawiają się nawet podczas postoju, przed odpaleniem auta.

Jak widać regularne korzystanie z czujników TPMS ma swoje zalety, więc warto wypróbować je w swoim samochodzie, a wielu kierowców zdoła się do nich przekonać. Jazda autem z pomocą takich urządzeń jest dużo bezpieczniejsza i bardziej komfortowa, szczególnie na nieco dłuższych odcinkach.

Czujniki TPMS – więcej zalet, czy wad?

Oczywiście czujniki TPMS nie są pozbawione wad. Kierowcy podkreślają to, iż zamiana miejscami kół przednich z tylnymi niesie za sobą konieczność ponownego kodowania systemu odpowiadającego za kontrolę ciśnienia w oponach. Dla niektórych kierowców może być to uciążliwe, jednak proces kodowania nie jest zbyt skomplikowany. Problemy mogą pojawić się również podczas wizyty u wulkanizatora, który ma za zadanie zmienić opony zimowe na letnie (i letnie na zimowe). Kierowca musi w takiej sytuacji poinformować fachowca o tym, że w aucie znajdują się czujniki kontroli ciśnienia w oponach, ponieważ bardzo łatwo można je uszkodzić.

Nie ulega wątpliwości, że posiadanie czujników TPMS znacznie ułatwia podróżowanie, dlatego warto się do nich przekonać, mimo ich kilku wad. Przydadzą się przede wszystkim mniej doświadczonym kierowcom, ale również osobom, które podróżują samochodami od wielu lat. Dzięki nim ciśnienie w oponach utrzymywane będzie na odpowiednim poziomie.


Wybierz miejscowość z sprawdź serwisy wymieniające opony z czujnikami TPMS: