Awarie zawieszenia: awarie wahaczy w samochodzie

Wahacze to jedne z najważniejszych części składowych zawieszenia samochodowego. Wahacze znaleźć można w każdym samochodzie osobowym, bez względu na jego klasę, wielkość, napęd czy rok produkcji. Awarie wahaczy są powodowane przez zużycie eksploatacyjne części, albo przez jazdę po dziurawych drogach. Jakie są objawy awarii wahaczy? Co się psuje? Jak naprawić uszkodzony wahacz w samochodzie?

Jak wspomnieliśmy na początku, wahacze są istotną częścią każdego układu zawieszenia samochodowego. Bez względu na to, czy auto ma zawieszenie proste, czy skomplikowane, standardowe, ze sprężynami i amortyzatorami, pneumatyczne, hydropneumatyczne – zawsze znajdziemy w nim wahacze.

W najprostszych rodzajach zawieszenia, takich jak kolumna MacPhersona (stosowana na przedniej osi) znajduje się jeden wahacz (w tym przypadku, dolny). W standardowym rozwiązaniu stosuje się dwa wahacze na koło, a w przypadku zawieszeń aut premium nawet trzy.

Jaką rolę pełni wahacz w samochodzie?

Główne zadanie wahacza to odpowiednie prowadzenie koła samochodu. Wahacz to jeden z elementów, które łączą koło pojazdu z podwoziem (płytą podłogową albo ramą samochodu).
Wahacz łączy zawieszenie samochodu ze zwrotnicą koła.

Wahacz odpowiada także za skok zawieszenia. Co to oznacza? Zawieszenie samochodu nie jest sztywne. Musi się poruszać na linii góra – dół. Wahacz umożliwia taki ruch dzięki temu, że nie jest zamontowany do podwozia na sztywno, tylko za pomocą tulei metalowo – gumowych. Tuleje te umożliwiają ruch przeciwległej części wahacza na linii góra – dół.

Połączenie wahacza ze zwrotnicą albo tylną belką także nie jest sztywne. Na przeciwległej stronie znajduje się przegub metalowo – gumowy, nazwany sworzniem wahacza. Jest on przykręcany do zwrotnicy, tylnej belki, amortyzatora albo innego elementu, zależnie od rodzaju zastosowanego zawieszenia.

Podsumowując: wahacz składa się z trzech elementów.
To:
• Tuleja metalowo – gumowa, którą mocuje się do podwozia auta;
• Element wykonany z kutego albo odlewanego metalu (stopu stali, żeliwa lub aluminium) o odpowiednim kształcie, stanowiący ramię wahacza;
• Sworzeń wahacza, przegub metalowo – gumowy, który przykręca się np. do zwrotnicy koła.
Wahacz może mieć różne kształty. Może mieć np. kształt litery I, V albo Y. W przypadku wahaczy w kształcie V alby Y, wahacz ma dwie tuleje metalowo – gumowe i jeden sworzeń wahacza.

Wahacz zawieszenia Soyuz72, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Wahacz – objawy awarii

Jak rozpoznać, że doszło do awarii wahacza? Jakie są objawy awarii wahacza?
W przypadku zawieszenia samochodu elementy składowe dają zazwyczaj te same objawy awarii. Zatem trudno jest samodzielnie rozpoznać, co jest przyczyną problemu. Rekomendujemy wizytę w odpowiednio wyposażonym warsztacie, albo w Stacji Kontroli Pojazdów. Tam uda się szybko i sprawnie znaleźć wadliwy element zawieszenia.

Typowe objawy awarii wahacza to:
• Stuki podczas jazdy;
• Skrzypienie;
• Pogorszona jakość prowadzenia samochodu, na skutek wolniejszych reakcji pojazdu na ruchy kierownicą;
• Możliwe jest zbaczanie pojazdu z toru jazdy i konieczność ciągłej korekty toru jazdy;
• Silne ataki korozji, kwalifikujące wahacz do wymiany;
• Uszkodzenia powypadkowe, takie jak skrzywienie wahacza.

Uwaga. Podobne objawy awarii generują inne części zawieszenia. Zbaczanie auta z toru jazdy może być spowodowane przez różne czynniki, np. źle ustawioną geometrię zawieszenia, albo zbyt niskie ciśnienie w jednym z kół. Jak zawsze: najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka.

Awaria wahacza: sposób naprawy uszkodzonego wahacza

Są trzy sposoby naprawy uszkodzonego wahacza:
Wymiana kompletnego wahacza na nowy;
• Demontaż wahacza i montaż (wprasowanie na specjalnej maszynie) nowej tulei metalowo gumowej. Nie jest to możliwe we wszystkich wahaczach, tylko tam, gdzie producent wahacza to przewidział.
• Odkręcenie starego i przykręcenie nowego sworznia wahacza. Jest to możliwe tylko tam, gdzie producent wahacza do przewidział.
Zaleca się, aby wymieniać wahacze parami.
Drugie zalecenie dotyczy ustawienia geometrii zawieszenia. Powinno się ustawić geometrię zawieszenia (inne nazwy: geometrię kół, zbieżność kół) po każdej ingerencji w układ zawieszenia pojazdu.

Jak dobrać wahacz do samochodu? Wystarczy przygotować podstawowe dane dotyczące auta, takie jak marka, model, wersja nadwozia i wersja silnikowa. W niektórych sklepach można skorzystać z opcji doboru wahacza po numerze VIN (z katalogów elektronicznych, jak TecDoc, ProfiAuto itd.)

Ile kosztują wahacze do samochodu? W zależności od rodzaju i modelu auta oraz konstrukcji wahacza, średnia cena wahacza zawiera się w przedziale od 130 do 900 zł za sztukę. Są i droższe elementy, wykonane z aluminium, stosowane w samochodach premium.

Na co uważać przy zakupie wahacza do samochodu? Nie warto kupować najtańszych wahaczy. Nie ma też sensu kupować najdroższych, gdyż i tak nie będą one mieć takiej samej trwałości, jak wahacze stosowane na pierwszy montaż (części OEM). Najlepszy wybór to zamienniki średniej jakości, zapewniające dobry stosunek jakość – cena.

Ważne. Przed zdecydowaniem się na naprawę wahacza (montaż nowego sworznia albo nowej tulei metalowo gumowej, jeśli jest to możliwe, ze względu na konstrukcję wahacza) warto sprawdzić cenę kompletnego wahacza i porównać ją z kosztem usługi naprawy.

Soyuz72, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Problemy z zawieszeniem? Uszkodzony wahacz? Znajdź szybko warsztat w okolicy!

Jazda z uszkodzonym zawieszeniem jest niebezpieczna. W skrajnych wypadkach (np. przy uszkodzeniu sworznia wahacza) może dojść do wypięcia się koła. A to doprowadzi do tragedii.

Dlatego nie ryzykuj. Jeśli doszło do uszkodzenia wahacza w Twoim aucie, albo do innych problemów z zawieszeniem samochodu, jak najszybciej odwiedź warsztat albo Stację Kontroli Pojazdów. Ustal, co jest przyczyną awarii i kup części, albo zleć zakup części i wymianę w warsztacie.

Dzięki FIX MY CAR szybko znajdziesz warsztat samochodowy w Twojej okolicy, w którym możesz przeprowadzić diagnostykę zawieszenie a także naprawę. Np. wymianę wahacza.
Wybierz zakres usług i miejscowość. W ciągu kilku chwil otrzymasz listę warsztatów w Twojej okolicy.

...

...