Jak czytać oznaczenia na oponach samochodowych i dlaczego to takie ważne?

Wszystkie opony samochodowe mają na bocznych ściankach specjalne oznaczenia. Oznaczenia te mają na celu właściwy dobór opon do samochodu. W niniejszym poradniku opiszemy najważniejsze oznaczenia opon, które powinien znać każdy kierowca.

Opony samochodowe to jedyne części składowe samochodu, które zapewniają mu kontakt z nawierzchnią drogi. Od stanu opon zależy bardzo wiele. To między innymi sprawne przenoszenie siły napędowej (generowanej przez silnik samochodu) na koła, kierowalność, szybkość reakcji na ruchy kierownicą, droga hamowania i (częściowo) komfort jazdy.
Nawet najlepszy samochód, wyposażony w zaawansowane układy bezpieczeństwa aktywnego, nie zapewni odpowiedniego poziomu ochrony kierowcy i pasażerów, jeśli na jego felgach będą zamontowane nieodpowiednie, albo mocno zużyte opony.

dave_7 from Lethbridge, Canada, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Jak dobrać opony do samochodu?

Pierwsza, najważniejsza sprawa, to odpowiedni rozmiar opon.
Producent samochodu określa, jaki rozmiar felg oraz opon samochodowych może być zastosowany w danym pojeździe.
• Producent samochodu podaje rozmiary zalecane oraz opcjonalne. Można stosować i jedne i drugie.
• Przy zakupie opon warto sprawdzić ceny wszystkich rozmiarów opon. Może się okazać, że np. cena opon w rozmiarze opcjonalnym jest o 30% niższa, niż opon w rozmiarze zalecanym.

Jak znaleźć informacje o tym, jaki rozmiar opon jest zalecany w naszym samochodzie?
Informacje te można znaleźć:
• W instrukcji samochodu;
• Na naklejce, która znajduje się wewnątrz auta. Może być na słupku B, w okolicach schowka po stronie pasażera albo w innym miejscu.
• Można skorzystać z wyszukiwarek, które znajdują się na stronach sprzedawców opon. Trzeba skorzystać z opcji „szukaj opon według auta”. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce dane pojazdu (marka, model, rok produkcji, wersja silnika), aby otrzymać listę opon, pasujących do danego auta.

Przykład: Citroen C5, 2011 rok produkcji, generacja II, sedan, silnik 1.8 16V.
• Rozmiar oryginalny 225/60/R16
• Rozmiary opcjonalne 225/55/R17, 245/45/R18, albo 245/40 R19.

Tokumeigakarinoaoshima, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Data na oponach – dlaczego to takie ważne?

Na każdej oponie wybita jest data produkcji w formie specjalnego kodu (o tym dalej).
Dlaczego jest tak ważna? Nie zaleca się stosowania opon, które mają więcej, niż 10 lat. Standardowo komplet opon, w odpowiednich warunkach, może pracować 4 – 5 lat. A zatem nie powinno się kupować opon starszych niż 4 lata od daty produkcji.
Najlepiej, oczywiście, kupić opony wyprodukowane w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Dlaczego? Bo na stan opon wpływa też sposób ich przechowywania. Jeśli są przechowywane przez wiele miesięcy w niewłaściwy sposób, może dojść do ich uszkodzeń.

Najważniejsze oznaczenia na oponach – jak je czytać?

Przy podstawowym doborze opon stosowane są trzy oznaczenia (symbole) rozmiaru opon. Na przykład 215/55/R16.

Co one oznaczają?
• Szerokość przekroju poprzecznego opony, podana w milimetrach: 215 mm (jest to szerokość opony, mierzona w najszerszym miejscu).
• Stosunek wysokości przekroju do szerokości przekroju, podany w procentach: 55 %.
Wysokość przekroju to wysokość, mierzona od styku wewnętrznej obręczy opony do końca bieżnika.
• Średnica obręczy czyli inaczej średnica felgi, podana w calach: 16 cali.

Oznaczenie daty produkcji na oponach: 0422.
Dwie pierwsze liczby oznaczają kolejny tydzień roku, dwie kolejne liczby oznaczają rok.
Jak odczytać symbol daty produkcji na oponie? 0422 – opony zostały wyprodukowane w 4 tygodniu 2022 roku.

Oznaczenia opon, wprowadzone w ostatnim czasie przez UE

Skuteczność hamowania na mokrej nawierzchni: oznaczenia od A do E, gdzie A oznacza się najkrótszą drogą hamowania, a E najdłuższą. Różnica w drodze hamowania (w trakcie testów) pomiędzy oponami z oznaczeniem A a oponami z oznaczeniem E wyniosła do kilkunastu metrów.
Efektywność energetyczna, czyli wpływ danej opony na zużycie paliwa. Oznaczenia od A do E, gdzie opona z oznaczeniem A wpływa na najniższe zużycie paliwa, a opona z oznaczeniem E na najwyższe. Różnice w spalaniu pomiędzy oponami z oznaczeniem A a oponami z oznaczeniem E w trakcie testów wyniosła ponad 0,5l/100km.
Hałas opon podczas jazdy. Obecnie stosuje się oznaczenia od A (najcichsza) do C. Każdy poziom to hałas większy o 3dB (czyli w praktyce, o 100% głośniej).

Na poniższym zdjęciu znajduje się starszy typ etykiety.

Etykieta opony wprowadzona przez UE Autorstwa © European Union, 1995–2010svg from Lumu – Vorlagen für das Reifenlabel für Veröffentlichungszwecke, Vorlagen zur Bearbeitung, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26078842

Pozostałe oznaczenia na oponach

Indeks nośności koła – np. 84H. Poszczególnym wartościom liczbowym przypisane są różne wartości. Np. 84H – 500 kg, 88H – 560 kg. H – oznacza maksymalną prędkość.
Indeks prędkości – np. V. Oznacza, z jaką maksymalną prędkością można jeździć na danych oponach. W przypadku oznaczenia V jest to prędkość do 240 km/h.
C – oznaczenie opony do aut dostawczych.
M + S – opona dostosowana do jazdy po nawierzchni pokrytej błotem lub śniegiem (nie oznacza to, że jest to opona zimowa).
Rotation – kierunek jazdy do przodu (strzałka) w oponach z bieżnikiem kierunkowym.
Inside / Outside – oznaczenia wewnętrznej i zewnętrznej strony opony. Są one stosowane wtedy, gdy opona ma bieżnik asymetryczny. To oznaczenia dla montażystów. I dla kierowcy, żeby skontrolować, czy w warsztacie zamontowano opony we właściwy sposób.

To najważniejsze oznaczenia opon, które powinien znać każdy kierowca. Są jeszcze inne, dodatkowe, jednak nie mają one dużej wartości informacyjnej dla typowego użytkownika samochodu. Dlatego nie trzeba sobie nimi zaprzątać głowy.

...

...