Czyszczenie klimatyzacji – samodzielnie czy w warsztacie samochodowym?

Wiosna i lato to czas, w którym używa się często klimatyzacji samochodowej. Nieczyszczona klimatyzacja samochodowa wydziela niemiłą woń stęchlizny. Do tego może być źródłem problemów zdrowotnych: od alergii i objawów przypominających przeziębienie, aż do poważnych chorób. Odpowiednio przeprowadzona dezynfekcja klimatyzacji, wykonana raz w roku, skutecznie usuwa problem.

Obecnie zdecydowana większość aut, poruszających się po naszych drogach, jest wyposażona w układ klimatyzacji. To bardzo przydatny element wyposażenia każdego auta. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z działania klimatyzacji, trzeba ją serwisować.

Serwisowanie to dwie czynności. Jakie?
• Czyszczenie/dezynfekcja klimatyzacji – powinno się ją wykonać raz na rok. Wymienia się także filtr kabinowy.
• Serwis klimatyzacji – po podłączeniu specjalnej maszyny usuwa się gaz, sprawdza szczelność i uzupełnia poziom gazu chłodniczego oraz oleju mineralnego (do smarowania sprężarki). Wymienia się także filtr osuszacz klimatyzacji.

Oczywiście, w przypadku złego działania klimatyzacji, należy odwiedzić warsztat w celu przeprowadzenia diagnostyki, znalezienia źródła problemu (najczęściej jest to nieszczelność) i usunięcia go.

Elilopes, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dlaczego klimatyzacja samochodowa wymaga czyszczenia?

Jedną z najważniejszych części układu klimatyzacji samochodowej jest parownik. To część, która wyglądem przypomina chłodnicę i również, wykonana jest z metalu. Parownik (albo dwa parowniki, w klimatyzacji wielostrefowej) zamontowany jest pod deską rozdzielczą auta, w ciemnym miejscu. Wentylator tłoczy powietrze do wnętrza auta. Podczas przechodzenia przez parownik, ciepłe powietrze ulega schłodzeniu. Skutkiem ubocznym tego procesu jest skraplanie się wody na parowniku. Teoretycznie, woda ta powinna być odprowadzana przez specjalny, gumowy wężyk. To właśnie przez niego czasami pod autem jest woda.
Jednak część wody zostaje.

Do parownika trafia powietrze, które powinno być przefiltrowane przez filtr kabinowy. Filtr jest w stanie zatrzymać pyłki, ale nie zawsze jest on w stanie zatrzymać wszystkie mikroorganizmy, takie jak bakterie i wirusy.
Po wyłączeniu silnika, parownik nagrzewa się i utrzymuje wyższą temperaturę, niż jest na zewnątrz.
Przez to tworzy się idealne miejsce do rozwoju wirusów, bakterii i grzybów.
Mogą one również, poza parownikiem, znajdować się w kanałach wentylacyjnych.

Nie jest to żadna zaskakująca sytuacja. Tak samo dzieje się w każdym układzie klimatyzacji. W klimatyzacjach domowych i w biurach.

Czy nieczyszczona klimatyzacja jest groźna dla zdrowia?

Tak, nieczyszczona klimatyzacja jest groźna dla zdrowia. To wszystko przez mikroorganizmy, które osadzają się na parowniku.
Mogą one wywoływać szereg problemów zdrowotnych. Najłagodniejsze z nich przypominają przeziębienie i są związane z alergią. To katar, katar sienny, kaszel i pieczenie oczu. Ale w niektórych przypadkach nieczyszczona klimatyzacja może być powodem bardzo poważnych schorzeń.

To nie tylko problem klimatyzacji w samochodach. Nieczyszczona klimatyzacja w biurze lub w domu będzie powodować dokładnie takie same problemy.

selbst fotografiert durch Fa. Tunap, Martin Rappenglück, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Jak samodzielnie zdezynfekować klimatyzację?

W sklepach jest mnóstwo preparatów, które są przeznaczone do czyszczenia klimatyzacji.
Większość jest autentycznie przeznaczona do czyszczenia, a nie do dezynfekcji. Mogą one co najwyżej nadać klimatyzacji świeży zapach. Jednak nie usuną szkodliwych mikroorganizmów.
Do tego potrzebne są albo środki biobójcze albo ozon.
Środek do czyszczenia klimatyzacji ze środkiem biobójczym na specjalne oznaczenie na opakowaniu.

Najczęściej można znaleźć środki biobójcze, które mają formę sprayu, z długim wężem, który wprowadza się przez otwór wentylacyjny do parownika. Z opakowania wydostaje się specjalna pianka.
Są też środki, które ustawia się za pierwszym rzędem foteli i zrywa zabezpieczenie, dzięki czemu środek zaczyna się automatycznie ulatniać. Należy włączyć klimatyzację na pełną moc, na obieg wewnętrzny i opuścić wnętrze auta. Tutaj jednak dominują środki odświeżające, a nie dezynfekujące.
Można też samodzielnie oczyścić klimatyzację za pomocą własnego ozonatora. Jest to jednak problematyczne, bo amator korzystający z prostego urządzenia nie ma możliwości ustawiania poziomu ozonu, w stosunku do wielkości kabiny i układu klimatyzacji.

photo: Qurren (talk) Taken with Canon IXY Digital 70 (Digital IXUS 60), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Jak zdezynfekować klimatyzację i nawiewy w warsztacie samochodowym?

Dlatego najlepsza metoda dezynfekcji klimatyzacji to oddanie auta w ręce fachowców.
Fachowcy stosują dwie metody:
• sucha mgła ze środkiem biobójczym;
• ozon o odpowiednim stężeniu, bez konieczności stosowania środków biobójczych.
Ozonowanie pozwala również na dezynfekcję wnętrza kabiny auta, co pozwoli usunąć bakterie i wirusy także z powierzchni płaskich i tapicerki. Najlepiej sprawdzają się urządzenia, które mogą samodzielnie dobierać stężenie ozonu, na podstawie wskazań z własnych czujników.

Znajdź warsztat, w którym mechanicy zdezynfekują skutecznie Twoją klimatyzację

Jeśli chcesz zdezynfekować klimatyzację w swoim samochodzie, sprawdzić ją albo naprawić, skorzystaj z pomocy FIX MY CAR. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Dzięki niej szybko znajdziesz warsztat w swojej najbliższej okolicy.

...

...