Zdejmij nogę z gazu bo zapłacisz bardzo wysoki mandat! Nowy taryfikator mandatów 2022

Nowy taryfikator mandatów 2022 ma na celu walkę z piratami drogowymi, zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych. Są też osoby, które twierdzą, że głównym celem taryfikatora jest zarabianie na kierowcach. Prawda, jak zwykle, leży gdzieś pośrodku. My radzimy: zdejmij nogę z gazu, bo przekroczenie prędkości będzie sporo kosztować? Jaki mandat za przekroczenie prędkości o 30km/h? Jaki mandat za przekroczenie prędkości o 50km/h?

Ulice to nie miejsce do wyścigów. Niestety, na naszych ulicach dalej można spotkać piratów, którzy lubią przekraczać prędkość, stosować agresywną jazdę, wymuszać pierwszeństwo na innych kierowcach i pokazywać swoją wyższość. Nie, to nie zawsze młody człowiek w starym, rozklekotanym BMW E46, albo stuningowanej Hondzie Civic. Prędkość nagminnie przekraczają posiadacze eleganckich aut sportowych, limuzyn, a czasami także stateczni tatusiowie, jadący rodzinnym autem.

Szybka, agresywna jazda nie dodaje męskości. Wręcz przeciwnie. Świadczy ona o tym, że dana osoba ma bardzo mało męskości w sobie, skoro musi się dowartościowywać w taki sposób.
Jeśli lubisz sportową jazdę i rywalizację – skorzystaj z torów wyścigowych. Praktycznie w każdym województwie, a nawet powiecie, można takowy znaleźć. Tam dopiero można sprawdzić umiejętności kierowcy i moc pojazdu. Bez obaw o spowodowanie wypadku.

Chwila nieuwagi i… płacisz bardzo wysoki mandat

Nas najbardziej martwią typowi kierowcy, którzy na co dzień nie przekraczają prędkości. Ale każdemu może zdarzyć się chwila nieuwagi. Niewiele trzeba, aby przekroczyć prędkości o 20 lub 30 km/h. A przy obecnych cenach mandatów jest to już bardzo mocno karane.
Może Cię zarejestrować fotoradar, ukryty fotoradar, odcinkowy pomiar prędkości albo pojazd Policji, jadący za Tobą. Nie musi mieć oznaczeń. Oznaczenie (błyskające sygnały) zobaczysz dopiero wtedy, gdy policjanci zechcą Cię zatrzymać, żeby wręczyć Ci mandat.

David Bleasdale from England, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Nowy taryfikator mandatów 2022 – ile zapłacę za przekroczenie prędkości?

Jaki mandat za przekroczenie prędkości o 10km/h? – 50 zł. Kiedyś mówiło się, że fotoradary nie mają tak dużej czułości (do 10 km/h). Obecnie za tak niewielkie przekroczenie prędkości możesz już zapłacić mandat. Ile za pozostałe przewinienia?

  • o 11–15 km/h – 100 zł
  • o 16–20 km/h – 200 zł
  • o 21–25 km/h – 300 zł
  • o 26–30 km/h – 400 zł
  • o 31–40 km/h – 800/1600 zł
  • o 41–50 km/h – 1000/2000 zł
  • o 51–60 km/h – 1500/3000 zł
  • o 61–70 km/h – 2000/4000 zł
  • o 71 km/h i więcej – 2500/5000 zł

Pamiętaj! Piszemy tylko o mandatach za przekroczenie prędkości. To nie wszystko!
Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50km/h skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.

Podobnie może być, jeśli drastycznie przekroczysz prędkość w terenie niezabudowanym. Przykład: przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym.  Policjanci mogą stwierdzić, że drastycznie naruszono przepisy ruchu drogowego. I na tej podstawie mogą wystąpić (na mocy Kodeksu Wykroczeń art. 86) o zakaz prowadzenia aut.

Jak unikać przekraczania prędkości? Co może Ci pomóc?

Jeśli Twoje auto jest nowe, może mieć na wyposażeniu system ostrzegania o przekroczeniu prędkości (działa on na zasadzie zbierania danych z map GPS oraz obserwacji znaków drogowych za pomocą kamery).

Ale możesz też skorzystać z innego rozwiązania. To nawigacja samochodowa GPS. Musisz korzystać z dobrych map, które mają wpisane ograniczenia prędkości i mają mapę fotoradarów. Takie mapy powinny być aktualizowane raz na kwartał. W ustawieniach włącz ostrzeżenie dźwiękowe (komunikat głosowy) o przekroczeniu prędkości.

Stosowanie pierwszego i drugiego rozwiązania nie zwalnia Cię z obowiązku obserwacji pobocza i znaków ograniczenia prędkości. Zarówno system ostrzegania o przekroczeniu prędkości jak i nawigacja mogą zawieść i korzystać z nieaktualnych danych.

Assolut, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Szarpana, sportowa agresywna jazda nie jest dobra dla samochodu

Opłaca się jeździć spokojnie i płynnie. Dlaczego?
• Oszczędzasz paliwo
• Elementy układu przeniesienia napędu (przeguby, sprzęgło, dwumasowe koło zamachowe, skrzynia biegów) zużywają się wolniej
• Silnik służy dłużej
• Elementy układu hamulcowego służą dłużej
• Nie stresujesz siebie i innych.