Drgania silnika w czasie jazdy – co jest tego powodem?

Drgania silnika podczas jazdy są oznaką awarii, która powinna być usunięta w warsztacie samochodowym. W niniejszym poradniku wymienimy najczęstsze powody drgań silnika, pojawiające się podczas jazdy samochodem. Opiszemy też, jak je usunąć.

W trakcie pracy silnika spalinowego powstają drgania. Najsilniejsze drgania generują silniki diesla, a także współczesne małolitrażowe silniki benzynowe, z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa.
Drgania są także generowane przez silniki, wyposażone w układ start – stop.
Obecnie w samochodach montuje się silniki z odłączanymi cylindrami (dla oszczędności paliwa). One również generują podwyższony poziom drgań.

Drgania są przenoszone na wszystkie elementy, z którymi połączony jest silnik samochodu. A zatem:
• na płytę podłogowej, do której silnik jest przymocowany. Z racji tego, że płyta podłogowa połączona jest na stałe z nadwoziem, drgania przechodzą także na nadwozie. W samochodach z ramą, silnik przymocowany jest do ramy samochodu. W tym przypadku drgania także przechodzą na nadwozie, zamontowane do ramy;
• na skrzynię biegów, z którą silnik jest łączony za pomocą sprzęgła;
• na układ wydechowy.

Drgania, generowane przez silnik, to nie tylko utrata komfortu. Drgania są szkodliwe i powodują przyspieszone zużycie podzespołów, które są na nie narażone.
Dlatego też producenci samochodów stosują rozwiązania techniczne, które mają na celu zapobieżenie przenoszeniu drgań.

Luitold, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Jak producenci samochodów eliminują drgania silnika?

Stosuje się kilka rozwiązań, które eliminują drgania jednostki napędowej.
• Poduszki metalowo – gumowe (poduszki silnika), które eliminują drgania, przenoszone na płytę podłogową albo na ramę samochodu.
• Specjalne wieszaki, które eliminują drgania, przenoszone na układ wydechowy.
• Tłumiki drgań w sprzęgle albo dwumasowe koła zamachowe – ich zadaniem jest eliminacja drgań, przenoszonych na skrzynię biegów i kolejne elementy układu przeniesienia napędu (półosie napędowe).

Drgania silnika w czasie jazdy – powody awarii

Co może powodować drgania silnika samochodu w trakcie jazdy, odczuwalne przez kierowcę w kabinie auta? Drgania mogą być także odczuwalne na kole kierownicy. Oto najczęstsze powody.
Awaria układu zapłonowego w samochodzie z silnikiem benzynowym. Awaria ta powoduje, że w silniku nie pracuje (stale albo okresowo przerywa) jeden z cylindrów. Powodem może być: uszkodzenie świecy zapłonowej, uszkodzenie cewki zapłonowej, uszkodzenie przewodu wysokiego napięcia.

Cschirp, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Awaria układu wtryskowego, w samochodach z silnikami benzynowymi albo diesla. Awaria ta powoduje, że nie pracuje jeden z wtryskiwaczy. Na skutek tego jeden z cylindrów jest wyłączony z pracy.
Powodem awarii jest najczęściej zablokowanie wtryskiwacza na skutek zanieczyszczeń, albo uszkodzenie jego przewodu zasilającego.

Panoha, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Dlaczego w każdym z powyższych przypadków napisaliśmy, że nie działa tylko jeden z cylindrów? Bo w przypadku, kiedy nie będą pracować dwa, jazda będzie niemożliwa. Samochód będzie bardzo silnie szarpać i nie będzie w stanie ruszyć.

Nadmierne drgania, generowane przez silnik w trakcie jazdy mogą być także powodowane przez:
• Uszkodzone dwumasowe koło zamachowe. Na skutek tego DKZ nie jest w stanie zobojętniać drgań, generowanych przez silnik i przechodzą one na nadwozie i skrzynię biegów. W przypadku uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego, drgania są szczególnie odczuwalne podczas przyspieszania z niskich obrotów.
• Uszkodzone (zużyte) poduszki silnika.
• Drgania o wysokiej częstotliwości mogą być powodowane przez mocno zużyty pasek rozrządu. To bardzo niebezpieczna awaria, która może doprowadzić do zniszczenia silnika.

Cschirp, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

W każdym z wymienionych wyżej przypadków warto jak najszybciej odwiedzić warsztat samochodowy, aby przeprowadzić dokładną diagnostykę. Po precyzyjnym ustaleniu winnego drgań, można przystąpić do wymiany uszkodzonych podzespołów.

Jak szybko znaleźć warsztat w swojej okolicy i wygodnie umówić wizytę? Po prostu – skorzystaj z FIXMYCAR.PL! Wybierz rodzaj warsztatu, wpisz nazwę swojej miejscowości – po kilku chwilach otrzymasz listę warsztatów w Twojej okolicy. Wybierz ten, który Ci najbardziej odpowiada i umów wizytę.