Mandat za używanie telefonu w trakcie jazdy 2024 – ile wynosi w Polsce i w Europie?

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest surowo zabronione przez polskie i europejskie prawo. Używanie telefonu podczas jazdy a nawet podczas oczekiwania na zmianę świateł na skrzyżowaniu jest surowo karane. Ile wynosi mandat za używanie telefonu w trakcie jazdy samochodem?

Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy może zakończyć się tragicznie. Kierowca musi koncentrować się na drodze, a nie na patrzeniu na ekran, pisaniu MMS, SMS czy korzystaniu z komunikatorów. Dlatego też ta czynność jest karana bardzo wysokimi mandatami. Jednak nie zawsze odnosi to skutek. Niemal każdego dnia można zobaczyć kierowców, którzy nadal rozmawiają przez telefon w trakcie jazdy autem.

Możesz rozmawiać przez telefon w trakcie jazdy autem zgodnie z prawem

Jeśli masz nowsze auto – na pewno ma ono na wyposażeniu Bluetooth, który umożliwia sparowanie smartfonu z systemem Android. W przypadku takiego rozwiązania po nawiązaniu połączenia słyszysz głos rozmówcy w głośnikach audio samochodu. A odbiorca słyszy Cię za pomocą mikrofonu.
Masz starsze auto albo takie, które jest słabiej wyposażone? Żaden problem. Kup transmitter FM – najtańszy kupisz za mniej niż 10 złotych. Wymaga on zasilania z gniazdka zapalniczki w Twoim aucie. Jak działa? Tak samo jak Bluetooth w autach wyższych klas, będziesz mógł słyszeć głos rozmówcy w głośnikach.
I to nie jedyne rozwiązanie. Są przecież słuchawki z mikrofonem Bluetooth, czyli zestawy głośnomówiące. Każdy smartfon też ma możliwość włączenia głosu odbiorcy poprzez głośnik. Nie trzeba łamać prawa i narażać się.
Zresztą, kiedy jest potrzeba wykonania albo odebrania pilnego telefonu, zawsze można się zatrzymać na parkingu, na poboczu, na stacji benzynowej. Nie ryzykuj!
To samo dotyczy motocyklistów. Wewnątrz każdego kasku można zamontować zestaw głośnomówiący z Bluetooth, nazywany często interkomem motocyklowym.

Zgodnie z szacunkami, używanie telefonu w trakcie jazdy samochodem albo motocyklem może być przyczyną 25 procent wypadków!

Ed Poor, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Co grozi za rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy samochodem w 2024 roku?

W ostatnich latach podniesiono liczbę punktów karnych.
Za rozmawianie podczas jazdy, za pisanie SMS i MMS grozi mandat w wysokości 500 złotych i 12 punktów karnych (maksymalna liczba to 21).

Wykroczenie może zostać zarejestrowane przez:
• Policję, Straż Miejską albo inną upoważnioną służbę;
• Wykroczenie może zostać zarejestrowane przez fotoradar;
• Wykroczenie może zostać zarejestrowane przez monitoring miejski;
• Inny kierowca albo inna osoba może utrwalić wykroczenie za pomocą kamery albo zdjęć i potem przekazać je Policji.
12 punktów za rozmawianie przez telefon? Do 21 już niedaleko…

Pamiętaj o tym, że zgodnie z prawem:
• Nie możesz korzystać z telefonu w trakcje jazdy
• Nie możesz również korzystać z telefonu wtedy, gdy auto stoi na czerwonym świetle, na skrzyżowaniu ani wtedy, gdy auto stoi przed przejazdem kolejowym z opuszczonymi zaporami.

Za granicą mandaty za rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy samochodem są jeszcze wyższe

Co ważne, prawo w różnych krajach jest inne. W Niemczech nie wolno rozmawiać przez telefon ani pisać wiadomości czy korzystać z internetu w smartfonie, gdy silnik auta jest włączony.

Za granicą co prawda nie dostaniesz punktów karnych, ale za to kary finansowe są bardziej dotkliwe.
W Holandii kara wynosi 380 Euro, w Niemczech od 128,50 do 200 Euro (w zależności od tego, czy kierowca nie stworzył dodatkowego zagrożenia, korzystając z telefonu w trakcie jazdy lub postoju z włączonym silnikiem). W Niemczech można też stracić prawo jazdy na 30 dni. Kara we Francji wynosi 135 Euro, tam również policjant może odebrać prawo jazdy.
Najniższy mandat jest w Czechach – to 40 euro, w Austrii 50 euro, w Szwajcarii 100 euro, we Włoszech 155 euro, w Hiszpanii 200 euro.

...

...